Foto: Solidarni 2010
Reklama / Advertisement

Zdzisław Koguciuk z Lublina, b. działacz ,,Solidarności”, krewny pomordowanych przez UPA, walczący o godne upamiętnienie ofiar nie został wpuszczony na Ukrainę.

Sprawę nagłośnił na swym blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Pisze tam mi.in.:

– Pan Zdzisław Koguciuk z Lublina, działacz „Solidarności” w stanie wojennym i współorganizator strajków w PKP w 1980 r., nie został wpuszczony na Ukrainę. W dokumencie wystawionym w języku ukraińskim, a przetłumaczonego przez zaprzysiężonego tłumacza na język polski, czytamy:

„Wobec obywatela Rzeczypospolitej Polskiej Koguciuk Zdzisław podjęta została decyzja o zakazie wjazdu na Ukrainę przez osobę upoważnioną państwowego organu Ukrainy Urzędu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Obwodzie Wołyńskim. (…) Decyzja nabiera mocy prawnej z chwilą podjęcia”. Podpisane: Starszy lejtnant (porucznik), Mala Maria, córka Romana. Równocześnie do paszportu została wbita pieczątka zakazująca prawa przekroczenia granicy do dnia 26 grudnia 2021 r.

Jak informuje ks. Isakowicz-Zaleski, Zdzisław Koguciuk to krewny pomordowanych przez UPA na Wołyniu. Jest zasłużonym działaczem społecznym, walczącym od lat o godne upamiętnienie ofiar banderowskiego ludobójstwa. Jest też inicjatorem budowy pomnika Ofiar UPA w Lublinie. Był też organizatorem protestów przeciwko nadaniu przez Katolicki Uniwersytet Lubelski doktoratu honoris causa b. ukraińskiemu prezydentowi Wiktorowi Juszczence, który szefa OUN, Stepana Banderę i komendanta UPA, Romana Szuchewycza ogłosił „bohaterami narodowymi” Ukrainy.

Ks. Isakowicz-Zaleski oczekuje w tej sprawie reakcji polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i ambasadora RP w Kijowie Jana Piekły oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Na koniec ksiądz wyraża nadzieję, żeby wszyscy oni „nie schowali głowy w piasek, bo to tylko zachęci wschodnich sąsiadów do dalszych represji wobec Polaków.”

Czytaj więcej: Bezczelność. Szef ukraińskiego IPN uważa, że Polska kreuje się na ofiarę UPA, bo sama brała udział w holokauśćie

Reklama / Advertisement