Przez ponad 500 lat był to najwyższy budynek w Polsce. Dziś nie ma po nim śladu. Dzięki archeologom i grafikom możemy zobaczyć jego wielkość [VIDEO]

Kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu - wizualizacja. Foto: yt.com/projektkolegiata

Pozostałości olbrzymiego kościoła, którego wieża kilkaset lat temu górowała nad Poznaniem, a także około 3 tys. zabytków – głównie monet, odkryli archeolodzy w trakcie roku wykopalisk na pl. Kolegiackim w Poznaniu.

„Kościół kolegiacki w Poznaniu narodził się wraz z budową miasta i funkcjonował do końca wieku XVIII, kiedy uległ zniszczeniu. Dla poznaniaków był najważniejszym obiektem sakralnym” – podkreślił jeden z kierowników wykopalisk w ramach projektu Kolegiata, Artur Dębski.

Gdyby kolegiata przetrwała do dzisiaj była by drugim najwyższym kościołem w Polsce. Zbudowaną w 1262 roku kolegiatę przewyższyła dopiero w 2004 roku Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

W poznańskiej świątyni zawierano śluby, odbywały się chrzty, dokonywano w niej też wszystkich sakramentów.

Był to kościół „zupełnie wyjątkowy” ze względu na swoje pokaźne wymiary – mierzył ok. 70 m długości i 38 szerokości. Według szacunków badawczy jego wieża mogła liczyć od 80 do 115 m wysokości – dodał współkierujący badaniami i projektem archeolog Andrzej Sikorski.

„Czyli to było coś gigantycznego! Przymierzając to do tego, co mamy w tej chwili w Poznaniu, to byłaby chyba trzecia budowla pod względem wysokości, (…) która do dziś górowałaby nad miastem” – przekonuje Sikorski.

Trwające rok prace archeologiczne przyniosły szereg interesujących ustaleń. Najważniejsze jest takie, że pozostałości tego kościoła jeszcze istnieją. „Dotąd przekonanie było takie, że został rozebrany doszczętnie” – opowiedział Dębski.

Czytaj dalej i zobacz wizualizację kolegiaty [VIDEO] ->

5 KOMENTARZE

  1. Kościół św Elżbiety we Wrocławiu miał do (chwili zawalenia się podczas wichury w roku 1529) wieżę o wysokości 130 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here