Morawiecki oszalał! Chce aby przedsiębiorcy codziennie wysyłali skarbówce wyciągi z rachunków bankowych. To już inwigilacja totalna

Mateusz Morawiecki fot. PAP

Wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki sądzi zapewne, że przedsiębiorcy nie mają nic lepszego do roboty, niż codziennie meldować się skarbówce. Wymyślił im właśnie nowe zajęcie. Teraz mają składać codziennie do Krajowej Administracji Skarbowej wyciągi z rachunków bankowych swoich firm.

Wyciągi z rachunków bankowych – co 24 godziny, wyłączając soboty i święta – musiałoby przekazywać w sumie około 80 tys. firm w kraju – wyliczył portal money.pl. Obowiązek dotyczyłby zarówno dużych przedsiębiorców, jak i małych i średnich firm. Projekt nie objąłby jedynie mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych.

To kolejny projekt Morawieckiego, który ma uszczelnić dziurę w podatku VAT. Ministerstwo Finansów liczy, że szybka identyfikacja transakcji pomoże zebrać do budżetu o 5 mld złotych rocznie więcej.

Każdy wysyłany do KAS wyciąg bankowy musiałby zawierać dane nadawcy jak i odbiorcy płatniczego – informuje money.pl. Obejmowałby nazwę i adres firm oraz NIP lub REGON, numer rachunku nadawcy i rachunku obcego. W dokumencie musi znajdować się data i czas obciążenia rachunku nadawcy dokonania wpłaty gotówkowej, kwota i waluta, opis zlecenia i jego tytuł oraz informacja o numerze rachunku wirtualnego utworzonego w celu identyfikacji masowych płatności.

Fiskus będzie miał też dostęp do salda rachunku przedsiębiorcy po realizacji zlecenia płatniczego.

Najbardziej absurdalny jest jednak termin, w którym nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać. To
… 1 września 2017 roku, czyli tuż po wakacjach. Można się domyślać, jak będą one wyglądały dla księgowych firm oraz tych, które obsługują małe spółki. KAS zapewne zażyczy sobie raportowania w jakimś specjalnym programie, systemy informatyczne nie zadziałają na czas itp. Dobrze to znamy.

Dokument Morawieckiego został już przekazany został do międzyresortowych uzgodnień.

Czytaj też: Morawiecki chce złupić posiadaczy samochodów. Nawet kilka razy wyższe opłaty za parkowanie i płatne weekendy. Zobacz, czy dotknie to Twojego miasta

74 KOMENTARZE

 1. O co wam chodzi?
  Chcącemu nie dzieje się krzywda. 94% polskich przedsiębiorców głosowało na socjalistów a tylko 6% na JKM.
  Jak wam się nie podoba to możecie przenieść biznes do Rosji, Chin, Wenezueli czy gdzie tam jeszcze jest wolność gospodarcza.
  Nikt was nie zmusza do prowadzenia biznesu w lewackiej UE.

   • W Anglii przecież też są wysokie podatki a koszty pracy to już w ogóle kosmos 1000 funtów pensja minimalna

  • Chcącemu nie dzieję się krzywda – to znaczy, że każdy może decydować o swoim losie, ale nie o losie innych tępa prukwo.
   W Wenezueli jest ustrój socjalistyczny. W Rosji jest despotia, kacapia i jeden wielki aborcyjny pierdolnik rządzony układami. Z kolei w Chinach można się spokojnie czegoś dorobić, jedź tam, a się przekonasz, ale nie, przecież taka femi-kurwa nie ma pojęcia o prowadzeniu biznesu.

   • przyjacielu zdziwiecie w rosji jest wolnosc gospodarcza -panstwo nie wpierdziela sie do biznesów szególniemałych i srednich

   • No ale przecież możesz decydować o swoim losie.
    Możesz przenieść biznes z lewackiej UE do Rosji, Chin, Bangladeszu czy gdzie tam jeszcze jest Wolność.
    Ktoś Cię zmusza do inwestowania w UE? Soros? Michnik? Tusk? Morawiecki?

   • citizen
    Państwo – nie. Lokalni mundurowcy wszelkiego autoramentu – jak najbardziej a to: Policja, prokuratura, sędziowie, straż pożarna, podatkowcy no i BRATWY wszelkiego autoramentu.
    Wszystkie i tak muszą odprowadzać 3% na konta Michała Iwanycza.

    Wymysł tego „fachofca” jest z kategorii – FACIOMRUGANY + KOMUNIZM zayebany…

    Wzrośnie eksodus polskich firm i zmienią barwy na sąsiadów – czy to Niemcy, Czechy a nawet USA.
    Będzie coraz weselej w kolchozie z dzwoniącymi menażkami przypiętymi do waciaków.

   • KOM(UCH!) i KOU(EK!)

    Dramat! Komitet Obrony Migrantów,
    „Unii chcemy!“ chociaż przyjął hasło,
    Georga Sorosa otrzymał mniej grantów.
    Co się stało? Co dotacje trzasło?!

    Ach, forsa odpływa do maruderów,
    Co znów w Polsce chcą religii pogan!
    (Komitet Obrony Uciekinierów
    „Europejki kopulujcie!” – slogan).

    Cóż, jedni drugim podkradli dotacje…
    Konkurencja!… RYNEK!!!… Boli głowa…
    Zjednoczcie siły! Marks zawsze ma rację:
    Gospodarka musi być planowa!

   • ala wilk
    Przecież na pisałaś tępa femi-dziwko „Chcącemu nie dzieję się krzywda” w kontekście wyborów demokratycznych. Nie wymigasz się ze swojej głupoty.

   • ala wilk
    Przecież napisałaś tępa femi-dziwko „Chcącemu nie dzieję się krzywda” w kontekście wyborów demokratycznych. Nie wymigasz się ze swojej głupoty.

  • ala wilk
   Nie masz pojęcia o czym piszesz. W Wielkiej Brytanii koszty pracy są dużo niższe niż w Polsce.

   W Polsce na dodatek na bardzo niskim poziomie ustalono progi podatkowe. Gdyby Polacy mieli płacić podatki według progów obowiązujących w Wielkiej Brytanii, to prawdopodobnie ponad 90 proc. z nich mieściłoby się w kwocie wolnej od podatku, a większość z pozostałych 10 proc. zapłaciłaby tylko niewielką daninę. W Polsce kwota wolna od podatku jest śmiesznie niska, a próg 32 proc. pojawia się już po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł rocznie (20 643 euro). w Polsce próg, od którego płaci się najwyższą stawkę, jest najniższy w całej UE! Brytyjczycy najwyższą stawkę płacą dopiero po przekroczeniu 50 tys. funtów (ponad 730 tys. zł)

   • Poza tym Brytyjczycy nie muszą płacić ZUS-u, a to jest dużo kasy do przodu.

   • Ale taniej wyjdzie płacić 500 funtów pensji + 500 funtów ZUS i NFZ niż 1500 funtów samej pensji. No ale prawiczek tego nie rozumie.

   • ala wilk.
    Nie, to ty tępa kurwo nie rozumiesz, że pensje Polaków w Anglii (takich średnio wykwalifikowanych pracowników) w większości mieszczą się w kwocie wolnej, to chyba logiczne jest, że pracodawcy nie muszą odprowadzać od nich żadnych podatków (także żadnych składek emerytalnych). Angielscy pracodawcy po prostu wolą zatrudniać Polaków, niż kogokolwiek innego, bo to jest tania siła robocza, która swoją prace wykonuję solidnie.

   • ala wilk.
    Nie, to ty tępa kurwo nie rozumiesz, że pensje Polaków w Anglii (takich średnio wykwalifikowanych pracowników) w większości mieszczą się w kwocie wolnej, więc chyba logicznym jest, że pracodawcy nie muszą odprowadzać od nich żadnych podatków (także żadnych składek emerytalnych)? Angielscy pracodawcy po prostu wolą zatrudniać Polaków, niż kogokolwiek innego, bo to jest tania siła robocza, która swoją pracę wykonuje solidnie.

   • Anonim
    „Euro 4,1 zl a funt 14,3 kiedy funt tak podskoczyl?”

    150 tys. funtów (ponad 730 tys. zł) – No i gdzie tu ci tumanie wychodzi 14,3 za funta?

  • Tak, przenieść biznes do Wenezueli, bo „tam panuje wolność gospodarcza”… To chyba najgłupszy komentarz jaki przeczytałem w życiu.

   • W Wenezueli pensja minimalna 20 dolarów a cena paliwa to 3 gr za litr. Przecież to marzenie polskich prawiczków którzy narzekają na wysokie koszty pracy w Polsce 🙂

  • Po raz kolejny prosze ala wilk o podanie zrodel skad ma takie informacje, ze 94% polskich przedsiebiorcow glosowalo na PIS.

 2. Powoli podejrzewam Morawieckiego o rys psychopatyczny. Niebezpieczne jak człowiek niespełna rozumu ma władzę i pełni ważną rolę w państwie.

  • Nie po powoli Pan podejrzewa to jest Fakt—–oczywista oczywistość–ten człowiek jest mocno zaburzony i powinien natychmiast być odsunięty od władzy NATYCHMIAAAAAAAAAAAST!!!

 3. Ściąganie podatków będzie wyższe ale dwa razy tyle ile ściągną wydadzą na nową armię urzędników to obsługi tego systemu.

 4. Zaraz po dojsciu PiS do władzy.zamknąlem firmę po 25 latach i niech sobie szukają kasy na Rydzyka..TVPiS.czy parodie wojska.ale już nie u mnie

  • Ja się wyniosłam fizycznie, firma vel laptop pod pachę i alleluja. Z odległości 2,500 km to się zabawnie czyta takie kabaretowe newsy, ale tym co nadal w PL to współczuję…

 5. Reasumując 80 000 firm x 5 stron wyciągu = 400 000 dziennie * 22 dni robocze = 8 800 000 kartek miesięcznie. Kto to obrobi ? Pytanie nasuwa się samo 🙂

   • Tak czy owak system im się zatka, a jak go odetkają po +/- pół roku, to dane nie będą używane do niczego kompletnie.
    Swoją drogą, dane z kas fiskalnych to też co 24 h? I co z (ponoć) chronionymi danymi osobowymi prywatnych klientów? Nie każdy działa B2B, panie Morawiecki…

 6. ja bym tak morawieckiego wyeksportował na jakieś ważne stanowisko do uni europejskiej, prędzej by zdechła z przegrzania

 7. Trzeba starą zacną skarpeto skarbonkę wyciągnąć i zamknąć konto na którym nigdy nie mogłem się doliczyć tych prowizji za co PKO konkretnie pobiera co miesiąc. Po co sobie życie utrudniać jakby za mało biurokracji było w prowadzeniu działalności w Polsce, weź TUSK WRACAJ BO SZLAG CZŁOWIEKA TRAFIA Z TYMI DEBILAMI

 8. Ale śmieszna manipulacja – a ten kto pisał łowca sensacji.. Jednolity Plik kontrolny został przygotowany już za PO to po pierwsze a po drugie już dziś wysyła się go w zakresie VAT, a w zakresie magazynu i wyciągów zostało już wcześniej przygotowane, nie jest to wiec pomysł Morawieckiego… ot i jak działa ignorancja i łowcy sensacji:
  „JPK został wprowadzony ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa[5]. Wymóg przekazywania JPK dla dużych firm wszedł w życie 1 lipca 2016. Mali i średni przedsiębiorcy do końca czerwca 2018 będą przekazywać JPK fakultatywnie. Od lipca 2018 r. każdy przedsiębiorca, prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będzie objęty obowiązkiem przekazywania danych w postaci JPK. Przygotowanie JPK wymaga wyposażenia systemów księgowych podatników w funkcje umożliwiające wytworzenie takiego pliku. W niektórych przypadkach konieczna jest również modyfikacja zasad prowadzenia ksiąg oraz sposobu dokumentowania transakcji handlowych.
  SAF-T został opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). [6] Po raz pierwszy został przyjęty przez Portugalię, następnie przez Francję, Niemcy, Luksemburg i Austrię.” [WIKI]

  • Chwila. JPK_WB (wyciągi bankowe) już istnieje i jest wysyłany przez bank na życzenie US. Oni chcą wprowadzić wysyłanie CODZIENNIE (nie wiedzą tylko kto by musiał wysylać).

   A JPK_VAT to co innego. Wysyłane jest raz na miesiąc i już teraz serwery pękają pod obciążeniem (luty był bardzo fajny, wszystko siadało co kilka minut). A teraz będzie więcej musiało podmiotów wysyłać i to właśnie codziennie.

   Zresztą JPK_VAT dotyczy obrotu VAT i jest to właściwie rejestr VAT, rozbita forma tego, co się wysyła w postaci VAT-7. Wyciąg Bankowy to jednak inna kwestia i będą się dopierdzielać do wszystkiego pewnie. „Wyciągnął pan pieniądze z konta swojego? Czemu? A po co? A dlaczego? A skąd te pieniądze co wpłacił pan?” i potem już krok od wyciągów bankowych z kont prywatnych. Kto im zabroni?

 9. Jak komuś nie podobają się wysokie podatki niech przeniesie biznes do Rosji, Chin czy gdzie tam jeszcze jest Wolność. Nikt was nie zmusza do prowadzenia firmy w lewackiej UE

 10. W sumie byłbym to w stanie zaakceptować, ale to powinno być coś za coś.
  W czasie kampanii słyszałem że gdyby uszczelnić pobór VAT, to mógłby spaść z 23 do około 17%.

  No więc ja, nie robiąc żadnych przekrętów, całkiem chętnie będę wysyłał im te raporty (pewnie i tak się to po prostu będzie działo automatycznie, a robił to będzie bank), kij im w oko – wolę żeby się to wysyłało automatycznie niż ma mi kontrola przyłazić i siedzieć tydzień przy moim biurku.

  No ale skoro to ma uszczelnić system, to niech obniżą jakiś podatek w miejsce tego uszczelnienia

 11. A jak głosowałem na Kukiz15 i mówiłem, że JKM jest super to każdy się w głowe pukał i mówił że jestem głupi…. no to teraz mają :)… swoich…

 12. Jeszcze powiedzcie mi kto te wszystkie wyciągi będzie sprawdzał? Kolejne kilkaset etatów państwowych? Już teraz Us nie chce wystawiać zaświadczeń o niezaleganiu, bo ma nierozliczone zwroty Vat z ustawy o odwróconym Vacie i co? To wina przedsiębiorcy, że się nie wyrabiają? Absurd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here