Polityczna wojna w USA! Czy były szef FBI pogrąży Trumpa? Oglądaj na żywo przesłuchanie Jamesa Comeya przed amerykańskim Senatem [NA ŻYWO – STREAMING ]

James Comey fot. twitter; Donald Trump fot. wikipedia
Reklama / Advertisement

„To koniec politycznej kariery Donalda Trumpa! Przed nami polityczne SuperBowl!” tak brzmią tytuły w lewicowych, amerykańskich mediach. Wszystko to w związku z rozpoczynającym się przesłuchaniem Jamesa Comeya, byłego szefa FBI, którego Donald Trump zwolnił kilka tygodni temu z pełnionej funkcji.

Pomimo licznych, oficjalnych wypowiedzi Jamesa Comeya i Donalda Trumpa amerykańscy publicyści prześcigają się w kolejnych domniemaniach i od kilkunastu godzin wskazują wystąpienie byłego szefa FBI przed Senatem jako najważniejsze, polityczne wydarzenie ostatnich miesięcy.

Szczególnie medialna lewica stara się przekonać opinię publiczną, że zeznana Comeya mogą na tyle obciążyć Trumpa, że zakończy to jego polityczną karierę.

Jak jest na prawdę i na co zwrócić uwagę w trakcie przesłuchania?

Przede wszystkim James Comey zeznał pod przysięgą, że Prezydent Donald Trump zwrócił się do niego o zaprzestanie śledztwa w sprawie kontaktów Michaela Flynna z Rosją. Jak powiedział były już szef FBI, prezydent 14 lutego zwrócił się do niego z prośba, która miała mieć przyjacielski charakter. „Mam nadzieję, że widzisz, że Flynn jest czysty. Zostaw go, to na prawdę dobry chłopak. Wierzę, że zostawisz go w spokoju.”

Czytaj też: Szwecja skapitulowała przed islamem. Odwołują święto narodowe bo muzułmanie mają Ramadan

Kolejnym ważnym, szczególnie dla Demokratów elementem zeznań może być sprawa śledztwa FBI nakierowanego na kontakty samego Donalda Trumpa z Federacją Rosyjską. Przypomnijmy, że James Comey pod przysięgą przyznał, że takie śledztwo nie było prowadzone i były to tylko plotki wysnute w trakcie kampanii. Potwierdzenie tego stanowiska byłoby ogromnym ciosem dla całego sztabu Hillary Clinton.

Trzecim tematem na który zwracać będą uwagę amerykańscy publicyści jest szeroko pojęta „otwartość” Jamesa Comeya. Wielu z nich twierdzi bowiem, że pomimo dość szczegółowych pytań, były szef FBI wprost do perfekcji opanował metodę przysłowiowego „owijania w bawełnę”. Najczęściej informacje, które udaje się wynieść z przesłuchań są ogólnodostępne i zostały przedstawione wcześniej w oficjalnych oświadczeniach Comeya.

Ostatnim elementem wskazywanym przez media jako ważny, jest fakt, duże ilości nowych informacji, które przynosi James Comey. W jego politycznej karierze kilkukrotnie dochodziło do wystąpień przed Senatem i za każdym razem pojawiały się zupełnie nowe wątki. Tak było chociażby w przypadku sprawy badania korespondencji Billa Clintona i Loretty Lynch.

Jak będzie tym razem? Przekonamy się oglądając transmisję na żywo, która rozpocznie się o godzinie 16:00.

źródło: CNN / Wolność24.pl

Czytaj też: Morawiecki oszalał! Chce wprowadzić podatek 75% za wypłatę odkładanych przez Polaków pieniędzy

Reklama / Advertisement