Ukraiński drugim językiem urzędowym we Wrocławiu?

Według szacunków Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, dziś już około 10 procent mieszkańców stolicy Dolnego Śląska stanowią obywatele Ukrainy. To około 70-100 tysięcy ludzi. Według konsula honorowego Ukrainy we Wrocławiu, Grzegorza Dzika, to wystarczający powód, by wprowadzić ukraiński jako drugi język w mieście.

Na zorganizowanym niedawno pierwszym ukraińskim forum – FORUM For Ukrainian Migrants – konsul mówił: „Chciałbym, by drugim językiem, którym posługujemy się w komunikacji i udzielaniu informacji w stolicy Dolnego Śląska, był język ukraiński. Bariera komunikacyjna może bowiem naprawdę zamknąć komuś drogę do lepszego życia.”

Konsul proponuje, by napisy w języku ukraińskim pojawiły się na początek tam, gdzie Ukraińcy przyjeżdżają do Wrocławia. „Całkowicie popieram przywitanie ludzi z Ukrainy w ich języku, zwłaszcza w tych bramach Wrocławia jak dworzec PKP czy lotnisko” – mówił Dzik.

Jego zdaniem Wrocław przyciąga Ukraińców ponieważ jest miastem otwartym. Warto jednak przypomnień konsulowi, dlaczego tak jest. Duża część mieszkańców miasta to potomkowie ludzi zmuszonych do opuszczenia po 1945 roku przekazanego Ukrainie przez Stalina, Roosevelta i Churchilla polskiego Lwowa. Wrocław wręcz nazywano z tego powodu „małym Lwowem”.

Dziś w tym mieście ukraiński konsul domaga się napisów i informacji po ukraińsku, by migranci zarobkowi z Ukrainy mogli prowadzić „lepsze życie”.

Czytaj też: Ukraińska dyplomacja narzeka na szybką polonizacje ukraińskich imigrantów w Polsce. Rynek lepiej niż państwo integruje imigrantów z Polakami

38 KOMENTARZE

 1. Tak powinno być. A jak się prawiczkom nie podoba to nikt na siłę w UE nie trzyma, można wyemigrować do ukochanego Putina. Wolimy Ukraińców w Polsce niż świrniętnych prawiczków

 2. W normalnym państwie, w trybie natychmiastowym taki konsul zostałby wydalony za granicę w trybie natychmiastowym z dożywotnim zakazem wjazdu na teren Polski. UPAdlińcy zaczynają za bardzo podskakiwać, trzeba jak najszybciej im uświadomić, że nad Wisłą rządzą Polacy i albo grają według naszych reguł, albo wynocha z powrotem na stepy.

 3. Nigdy do mnie dotarła wiadomość, by gdzieś na Ukrainie – np. we Lwowie – język polski był językiem urzędowym, po odłączeniu się Ukrainy od ZSRR.
  A tu taki tupet.

  • Tupet? Raczej naturalna kolej rzeczy. Przepowiadałem to już dawno. Stawiam $ przeciwko orzechom, że będą kolejne „propozycje”, potem roszczenia i żądania.

   • Oby tylko nie doszło do rękoczynów :U
    W sumie nie wiem, czy większym zagrożeniem jest getto muzułmańskie, czy ukraińskie :Y

 4. nie nie i jeszcze raz nie pochodze z Przemysla i wiem co oni potrafia ,a prosze zapytac dlaczego polacy nie maja takich praw na Ukrainie

 5. A Jan Banderowski pisze, że ukraińcy się szybko asymilują do narodu polskiego. Może ten jankeski lizodup zmądrzeje jak ukraińcy mu „wołyń” na chacie zrobią.

 6. Jak chcą mieszkać w Polsce, to niech się nauczą języka polskiego, poważne państwo nie może wchodzić obcokrajowcom w cztery litery, tylko stawiać warunki jakie muszą oni spełnić, jeśli chcą mieszkać w danym państwie.

 7. W samym Wrocławiu rządzą qur…y zbliżone do po, skąd u tych qure…w taka nienawiść do nas Polaków i naszej pieknej ojczyzny Polski? Chyba rację ma Mistrz Michalkiewicz ze musimy dzielić nasz piękny kraj z polskojęzyczną bandą rozbójniczą żydobolszewi, ktora za wszelką cenę chce nam odebrać nasz dom. Patrz co robią czerwone gnidy we Francji, Szwecji czy Niemczech.

 8. POPOLUPO czyli popierdolone ponad ludzkie pojecie . araby też zaczeli fikać jak ich stan wzrósł do 10 %. Poznamy drzewo po owocach niewiem w sumie wiem po co to robicie pisowcy ściągając ich tu tyle. Kredyt zaufania dla was sie konczy. Bo co za różnica między radykalnym islamem a potomkami sprawców niespotykanej żezi w dziejach człowieka na dzieciach skórowanych żywcem w kołyskach kobietach rżniętych piłami albo dziećmi przytrzymywanymi miedzy nogami oprawców i wbijanymi gwoźdźmi w główkę na oczach obezwładnionych rodziców.. Może to tylko taka polityka by naród żył w strachu. Może nic nie bedzie. Pożyjemy zobaczymy. Dino 100/100

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here