Lider rosyjskiej opozycji skazany. Za walkę z korupcją

Aleksiej Nawalny fot. Wikipedia CC 3.0 autor: Nikita Batałow

Jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu – poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze jego rzeczniczka. Sąd w Moskwie uznał, że Nawalny jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń.
Nawalnego, który nawoływał do poniedziałkowych protestów przeciwko korupcji, policja zatrzymała w Moskwie jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji.

Jak podaje portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji, podczas demonstracji w stolicy policjanci zatrzymali ponad 700 osób, a w Petersburgu ponad 300 osób. Z kolei rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało o ponad 500 zatrzymanych w Petersburgu i 150 w Moskwie. Dziesiątki osób zatrzymano również w innych miastach Rosji, m.in. w Kaliningradzie, Tule, Władywostoku, Soczi, Kazaniu, Norylsku, Lipiecku, Nowogrodzie Wielkim i Machaczkale.

Czytaj też: Rosyjski politolog ostro o swoim kraju: „Rosja jest intrygantem”

Protestujący wyszli w poniedziałek na ulice ponad 200 miast – podaje Nowaja Gazieta. Rosyjskie media od dłuższego czasu informowały o problemach, z jakimi borykali się organizatorzy protestów. W wielu miastach, w tym w Petersburgu, nie wydano zgody na organizację demonstracji lub nie wyrażono zgody na manifestacje w miejscach, o które wnioskowali opozycjoniści, i proponowano lokalizacje zastępcze.

Czytaj też: Ostre demonstracje w Rosji. W samej Moskwie kilkuset aresztowanych

Na przykład władze Niżnego Tagiłu na Uralu zaproponowały przeprowadzenie akcji we wsi położonej ok. 80 km od centrum miasta. Z kolei władze Kazania zaproponowały, aby manifestacja odbyła się wcześnie rano w podmiejskiej miejscowości – podało Radio Swoboda.
(PAP)

7 KOMENTARZE

  1. Polaków powinno raczej cieszyć, że Nawalny poszedł siedzieć. Korupcja niszczy siłę narodów i państw – im więcej korupcji w Rosji tym to państwo jest słabsze. Rosja sama sobie zakłada sznur na szyję – nie przeszkadzajmy jej. 😀

    • Lecz tam osłabiane są tylko wpływy ludzi porządnych, którzy nie byliby skorzy poprzeć choćby wojny. Zaś generalicja, i ogólniej: pion militarny — mają się świetnie. Idą wielkie sumy na zbrojenia, i śni się decydentom Rosja znowu wielka, wielka coraz większa.

      Choć oczywiście zawszeć to deczko lepiej, że już nie szermują tym sowieckim planem i obłąkańczym systemem (anty)gospodarczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here