„Wilcze leże” nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, wybitnego pisarza o prawicowych poglądach

Wilcze leże

Nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się zbiór nowych opowiadań Andrzeja Pilipiuka „Wilcze leże”. Andrzej Pilipiuk to jeden z najpopularniejszych w Polsce pisarzy powieści przygodowych, autor cyklu książek o Panu Samochodziku, Jakubie Wędrowyczu, Kuzynkach, intelektualista o jednoznacznie prawicowych poglądach – kandydował do parlamentu z listy Prawicy Janusza Korwina-Mikke i do europarlamentu z listy Unii Polityki Realnej.

Jednym z bohaterów opowiadań zamieszczonych w tomie „Wilcze leże” jest współcześnie żyjący i mający pewne zaburzenia psychiczne Robert Storm, samozwańczy poszukiwacz skarbów, czarnorynkowy handlarz zabytkami, kumpel policjanta Piotra i cygana Tytusa, osobnik religijny, posiadacz luksusowej lalki z sex shopu, porzucony przez narzeczoną Magdę, hobbystycznie oprawiający książki w skórę, ukrywający się przed polującymi na niego ludźmi w Afryce, wykonujący na zlecenia prace detektywa, wspierany przez swoją bogatą rodzinę.

Drugim bohaterem opowiadań jest Paweł Skórzewski lekarz z II RP. Trzecim bohaterem opowiadań jest nie w pełni sprawny policjant Paweł Nowak prowadzący śledztwo w sprawie Roberta Nalibockiego, który mając ewidentne zaburzenia społeczne popełnił niezwykłe samobójstwo (prababcia Roberta, pomimo że jej ojciec był powstańcem, związała się z rosyjskim oficerem, a matka była puszczalską alkoholiczką).

Opowiadania zamieszczone na kartach „Wilczego leża” dowołują się do historii i dnia dzisiejszego Polski (niemieckich zbrodni na Polakach i Żydach dokonanych podczas II wojny światowej, niewyjaśnionych przestępstw z czasów PRL i współczesnych, tajnych współpracowników SB, obecności Żydów w aparacie władzy PRL, sanacyjnej biedy, praskiego folkloru, cyganów, sowieckiej dominacji nad Polską, matrioszek, działaności CIA w PRL, pracy operacyjnej SKW), oraz zawierają wiele klasycznych motywów dla fantastyki (w tym takie jak: żydowska kabalistyka i magia, magiczne przejść między równymi miejscami na ziemi, wilkołactwo, podróże w czasie, zapomniane wspaniałe wynalazki polskich inżynierów, zaginione dzieła literackie, tajemnicze osoby dysponujące niezwykłą wiedzą, nowoczesne technologie, i starożytna magia).

Jan Bodakowski

Wilcze leże

O prawicowej pop kulturze pisaliśmy w
Konserwatywna i rewizjonistyczna powieść graficzna – Narodziny świata w 20 obrazach 1864-1914

7 KOMENTARZE

  • Jak można przeczytać w Wikipedii Andrzej Pilipiuk wydał też w latach 1999-2005, pod pseudonimem Tomasz Olszakowski, 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika:

   Pan Samochodzik i… Arka Noego, Oficyna Wydawnicza „Warmia”
   Pan Samochodzik i… rubinowa tiara
   Pan Samochodzik i… tajemnice warszawskich fortów
   Pan Samochodzik i… zaginiony pociąg
   Pan Samochodzik i… sekret alchemika Sędziwoja (pierwsze pojawienie się bohaterek cyklu Kuzynki)
   Pan Samochodzik i… zaginione poselstwo
   Pan Samochodzik i… łup barona Ungerna
   Pan Samochodzik i… zagubione miasto
   Pan Samochodzik i… wynalazek inżyniera Rychnowskiego
   Pan Samochodzik i… potomek szwedzkiego admirała
   Pan Samochodzik i… ikona z Warszawy
   Pan Samochodzik i… Czarny Książę
   Pan Samochodzik i… więzień Jasnej Góry
   Pan Samochodzik i… brązowy notes
   Pan Samochodzik i… Adam z Wągrowca
   Pan Samochodzik i… diable wiano
   Pan Samochodzik i… mumia egipska
   Pan Samochodzik i… Relikwiarz świętego Olafa
   Pan Samochodzik i… Zamek w Chęcinach

  • Przed publikacją specjalne limitowane egzemplarze trafiają do recenzentów by mogli na ich podstawie napisać recenzje. Podobnie recenzenci filmowi oglądają filmy na przed premierowych pokazach. Po zapoznaniu z dziełem pisze się recenzje. I się ją publikuje. Ważne by nie zdradzać intrygi. Czytając moje recenzje dowiaduje się Pan o tym jakie książki będą w księgarniach i jakie filmy winach.

 1. Prawicowa popkultura – co to takiego? Ładny oksymoron. Zresztą czy poglądy polityczne mają jakieś znaczenie? Jeśli książka jest dobra, to bez znaczenia jak żyje i na kogo głosuje jej autor. Chyba, że wspaniała prawica nie potrafi wyjść poza swój krąg kulturowy i docenić dzieł ludzi, którzy myślą trochę inaczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here