Joanna Scheuring-Wielgus była żoną skina? Nacjonalistyczna młodość posłanki .Nowoczesnej

Zadruga (fot Jan Bodakowski) i Joanna Scheuring-Wielgus. Foto: twitter/JoankaSW
Reklama / Advertisement

Dziennikarz Rafał Otoka-Frąckiewicz ujawnił na Facebooku, że posłanka .Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus, że była żoną skina. Jak można przeczytać w serwisie pitu-pitu.pl Rafał Otoka-Frąckiewicz to „dziennikarz i publicysta. Były redaktor naczelny portalu kultura.org.pl, oraz magazynu Uważam Rze Historia. Na liście tytułów prasowych, z którymi współpracował znajdują się: Newsweek, CHIP, Forbes, CKM, Tygodnik ABC, Uważam Rze, Uważam Rze Historia, Komputer Świat, oraz serwisy internetowe: kultura.pl, tvp.pl i empik.com. Autor licznych wywiadów prasowych podejmujących sprawy polityczne, społeczne, historyczne, gospodarcze i technologiczne”.

Na Facebooku Rafał Otoka-Frąckiewicz napisał: „Wśród wielu informacji na temat Joanny Scheuring-Wielgus, które zalewają moją skrzynkę znalazła się między innymi taka: Wielgus to była żoną Jacka Scheuringa, gitarzysty nazistowskiego zespołu Zadruga, swoją drogą bardzo porządny człowiek, i można ją zobaczyć w drugiej minucie załączonego wideo z koncertu tej kapeli. Aśka biegała wtedy w glanach i flejersach”.

„Jak udało mi się potwierdzić w kilku źródłach, faktycznie była Pani żoną owego skina, ale nie mam pewności, czy to Pani występuje w załączonym materiale filmowym. Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości, gdyż lubię dochowywać rzetelności w publikowanych informacjach, i tak jak w przypadku relacji z wesela mam papierowe oświadczenia świadków, tak tutaj niestety nie mam pewności co do jednoosobowego źródła” – dodaje dziennikarz.

„Jako ciekawostkę dodam, że w Internecie ruszyła akcja Pani dawnych znajomych, którzy przetrzepują właśnie archiwa fotograficzne z lat Pani związku z Panem Jackiem. Nie wiem za bardzo jaki ma cel, ale nadmieniam o tym na wypadek gdyby Pani o ty nie wiedziała” – pisze dalej Rafał Otoka-Frąckiewicz.

Zespół Zadruga powstał w 1990 roku. W rzeczywistości nie jest zespołem „nazistowski”, a jednym z pierwszych zespołów „neopogańskich”, poruszających w swoich utworach tematykę mitologii słowiańskiej. Jego nazwa nawiązuje do Ruchu Nacjonalistów Polskich Zadruga – ruchu o charakterze nacjonalistycznym i neopogańskim, zapoczątkowanego w 1937 przez Jana Stachniuka. Zadruga uważana była za najbardziej prężny polski ruch neopogański w okresie międzywojennym.

Po kilku latach działalności zespół Zadruga rozpadł się. Powodem była m.in. śmierć Jacka Scheuringa, który zginął tragicznie w wypadku. Reaktywacja nastąpiła w 2014 roku. Obecnie zespół przygotowuje się do pierwszego od 24 lat koncertu, który ma odbyć się 30 czerwca. Poniżej jeden z jego utworów.

Zadruga – Sprzedaliście się

O posłance pisaliśmy w
Scheuring-Wielgus: Nie jest prawdą, że nawaliłam się jak stodoła i biegałam z kieliszkiem wódki krzycząc „za Smoleńsk”

Reklama / Advertisement