Zmarł aktor grający główną rolę w najpopularniejszym filmie w historii polskiej kinematografii

Krzyżacy. Mieczysław Kalenik jako Zbyszko z Bogdańca fpt. PAP/CAF

W Międzyrzeczu Podlaskim, w swoim rodzinnym mieście zmarł w wieku 84 lat Mieczysław Kalenik, dziś zapomniany aktor. Ponad pół wieku temu był szalenie popularny jako odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca w filmie Krzyżacy.

Był znany głównie z tej roli. Film Krzyżacy nakręcony w 1960 r. według słynnej powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem był więcej niż wydarzeniem sezonu. To był film, na który czekała cała Polska i cała Polska waliła drzwiami i oknami na seanse. Film o wymowie antyniemieckiej, co w tamtych czasach było zrozumiale, był dziełem artystycznym o wielkim rozmachu i ogromnymi jak na tamte czasy scenami batalistycznymi bitwy pod Grunwaldem.

Czytaj też: Sensacja! Jedyny zarejestrowany PRAWDZIWY pojedynek Bruce’a Lee. Czy był tak samo dobry, jak na filmach? [VIDEO]

Krzyżacy byli najpopularniejszym filmem i być może najbardziej kasowym w historii polskiej kinematografii. Do 1987 r. ten film obejrzało 32 milionów widzów w Polsce. On cieszył się też ogromną popularnością w Związku Sowieckim. Tam obejrzało go prawie 30 mln widzów. Warto zauważyć, że najpopularniejszy polski film po 1989 r., Ogniem i Mieczem, miał ponad 4-krotnie mniej widzów.

Czytaj tez: „Wilcze leże” nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, wybitnego pisarza o prawicowych poglądach