Morawiecki otworzył fabrykę Mercedesa w Jaworze. Tylko czemu podarował niemieckiej firmie nasze pieniądze?

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna w Jaworze (Dolnośląskie) budowę fabryki Mercedes-Benz. Inwestycja warta jest ok. 500 mln euro. W fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Tylko czemu polski podatnik dopłaca do tego prywatnego interesu 80 milionów złotych?

Zgodnie z planami budowa fabryki zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. Około 20 procent z tej liczby to będą stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji.

Czytaj też: Ukraińcy zakatowali kobiety w Warszawie. Gwałcili je, bili i grozili nożem. Zostali aresztowani

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

„Cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markę, polsko-niemiecką jakość i stąd wyjadą silniki Mercedesa, a może kiedyś całe mercedesy, ale od czegoś trzeba zacząć, zrobione w Polsce, made in Poland” – mówił Morawiecki podczas uroczystości. „Duże podziękowanie za to zaufanie, którym państwo nas obdarzyli” – dodał.

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory – w warunkach laboratoryjnych.

Polska zachęciła niemiecki koncern specjalną ofertą ekonomiczną. W tym wypadku jest to kwota 18,7 mln euro (około 80 milionów złotych) dla Mercedesa. Skoro Daimler AG ma zamiar zainwestować około 500 mln euro to po co im jeszcze 18 mln z naszych kieszenie? To jedynie 3,7 proc. całej inwestycji. Nie chcemy się nawet domyślać za co można uznać tę kwotę… Mamy nadzieję, że CBA wszystko sprawdziło…

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

Przeczytaj też: Oto jak wygląda aukcja kobiet na niewolnice seksualne. A to dopiero początek ich dramatu. Dżihadyści więzili je nawet w kościołach [FOTO]

PAP/Rzeczpospolita/ Wolność24

18 KOMENTARZE

 1. Dlaczego? – A dlaczego PiS podarował Ukrainie 4 mld zł? Dlaczego teraz na Ukrainie buduje się drogi za pieniądze Polskich podatników? – Wygląda na to, że na wszystko są pieniądze, nie musimy się o nic martwić 🙂

  • Po to żeby Polacy mieli dobre drogi jak będą handlować z Ukraińcami. Choć trzeba spytać się skarbnika PiS-u czy partia dysponowała takimi pieniędzmi?

  • Teraz cała rodzina Morawieckich, przez 2 pokolenia będzie dostawała do „testów” najlepsze modele Mercedesa „fulwypas”. Jak zawsze – zapłacili polscy podatnicy.
   Czyli, powtórka sprawy Dochnal-Pęczak, tylko w 1000 razy większej skali.

 2. Czyli będzie tak jak było…inżynierowie z Niemiec a Polacy będą przykręcać śrubki i wszystko gra !
  Niech ktoś napisze z Jawora przez ile lat nie będą płacić podatku od nieruchomości…?

 3. I to jest ten polski wkład – 80 mln zł to pensja 2000 zł na mc dla 500 pracowników przez prawie 6 lat (oczywiście nie pensja dla inżynierów) czyli deal jest taki damy wam darmową siłę roboczą a wy stwórzcie jej miejsca pracy. To tak jak gdyby ktos wyemigrował do niemiec a za pracę u Mercedesa płaciłby polski Urzad Pracy. Dziwna ta ekonomia ale pewnie dalekosiezne cele i prestiż z posiadania „Mercedesa” zaowocuja obficie co z perspektywy skromnego obywatela jest przynajmniej teraz niedostrzegalne.

  • A dlaczego lokalizacją jest Dolny Śląsk?
   Są tereny o wiele, wiele bardziej ubogie pod względem potrzeby tworzenia inwestycji, a zatem i możliwości stworzenia miejsc pracy dla Polaków, jeżeli znowu zasilamy obce firmy znacznymi darami (80 mln.)!

   • Dlatego ta lokalizacja jest na Dolnym Śląsku ponieważ tu był kiedyś Reich…i będzie znowu, trzeba tylko trochę czasu ! Poczytaj konstytucję obecnych Nieniec, popatrz na mapy 1937 roku oraz poczytaj co to znaczy Mitteleuropa – i wszystko będziesz miał wyjaśnione…

 4. Wierszyk sprzed pół godziny:

  Po czym rozpoznać faszystę?

  Ma polską flagę i krytycznie
  Nazbyt ocenia komunistów.
  (Postępców dręczy tak psychicznie…
  Gorzej, cytuje z różnych listów
  Doktorów Freuda i Goebbelsa,
  A nawet Marksa i Engelsa!)

  Bezczelnie skróty też tłumaczy,
  Odległy wszelkiej dialektyce!
  („Co NSDAP, wiesz, znaczy?…”)
  I jest kibicem. (Bo kibice
  Hejtowską kierowani falą
  Codziennie kukły Żydów palą!)

  Lubi historię Polski. (Po co?
  Wszak temat to irracjonalny!)
  I z Mołotowa cytat z mocą
  Na złość powtarza: „Nacjonalny
  Socjalizm też jest socjalizmem.”
  I walczy z anty- …polonizmem!

  Nie chce uchodźców wziąć do domu.
  (I nie pozwoli do sąsiada!)
  „Pomagam bliźnim.” (Ale komu?
  Urząd skarbowy niech to zbada!)
  Uczęszcza podlec do kościoła.
  I chce: „Bez gender ma być szkoła!”

  I wiele, wiele innych rzeczy
  Robi, że aż bieleje tęcza!
  Kocha …rodzinę! (Lecz nie przeczy,
  Że klapsem dzieci swe zadręcza!…)
  Ale najgorsze, wręcz upiorne,
  Są te poglądy jego zborne:

  „Zapamiętajcie wszystkie geje,
  Że bytem człowiek jest i naród.
  A społeczeństwo nie istnieje!
  I będę zwalczać myśli zaród,
  Że godną rzeczą jest poddaństwo
  Pod wszystko, co wymyśli państwo.

  Bo państwo jest, by wolność była.
  Nie z nim, a będę przeciw niemu,
  Jeżeli wolność mu nie miła!”
  I …orłu kłania się …białemu!…
  Do takich szaleństw, oczywista,
  Jedynie zdolny jest faszysta!!!

 5. Morawiecki albo przywłaszcza sobie markę Mercedes(„Cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markę”) albo nie wie o czym gada. Często mówię że prywatne jest bardziej efektywne od państwowego, ale to nie oznacza że mam dopłacać do jakiejś prywatnej firmy(w tym wypadku Mercedesa). Za takie decyzje ekonomiczne , albo Tworki ( może ktoś jest wariat) albo więzienie(jeżeli robi to świadomie).

 6. Cieszcie się Polaczki, że inżynierowie z kraju rozwiniętego technologicznie pokażą Wam jaka jest różnica między śrubką a nakrętką.

  • Polaczki się właśnie cieszą,
   że jesteś taki typowy wilk – ni stąd, ni stamtąd = no wprost taka śrubka bez nakrętki, albo nakrętka bez śrubki. W jednym i drugim wariancie jesteś tworem nie do końca właściwie rozwiniętym , również „technologicznie”.
   Zachwalaj to, co dla nas cudze…,
   bo rozłożyć się z prywatną firmą na NASZYM gruncie o areale ponad 460 hektarów jeszcze z dopłatą 80 milionów zł., ulgami okresowymi, tanią siłą roboczą – niekoniecznie naszą itp., to trzeba by „biegłego” Pawlaka zapytać,
   czy i dla kogo to jest dobHy inteHes.

 7. No cóż nawet JKM jeździ niemieckim samochodem BMW a nie rosyjską Ładą. Lewacka UE jest zła, ale do samochodu wyprodukowanego w Białej Słowiańskiej Rosji strach wsiadać jak do Tupolewa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here