Zniszczą polski przemysł. Zmarnują gigantyczną kasę. UE potwierdza swoje zaangażowanie w walce ze zmianami klimatu. Czas na Polexit

globalne ocieplenie fot Pixabay

Szefowie państw UE potwierdzili w czwartek na szczycie europejskim swoje zaangażowanie w walce ze zmianami klimatu na podstawie zobowiązań umowy klimatycznej z Paryża.

„UE zdecydowanie potwierdza zobowiązanie do szybkiego, pełnego wdrożenia umowy paryskiej” – napisał w czwartek wieczorem na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Duński premier Lars Lokke Rasmussen podkreślił z kolei, że państwa UE po tej deklaracji są jeszcze bardziej zaangażowane w walkę ze zmianami klimatu. Czwartkowa decyzja ma podkreślić zaangażowanie UE w problem globalnego klimatu w obliczu wycofania się USA z umowy paryskiej.

„Umowa pozostaje podstawą globalnych działań mających na celu skuteczne przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i nie może być renegocjowana. Jest kluczowym elementem modernizacji europejskiego przemysłu i gospodarki” – głosi fragment konkluzji Rady Europejskiej.

UE i jej państwa członkowskie zapowiedziały też, że chcą wzmocnić współpracę z innymi krajami w ramach porozumienia paryskiego, w szczególności z państwami najbardziej narażonymi na skutki zmian klimatycznych.

W poniedziałek unijni ministrowie w Luksemburgu wyrazili „głębokie ubolewanie” z powodu decyzji Stanów Zjednoczonych o wyjściu z porozumienia klimatycznego. Komisja Europejska podkreśliła, że faktyczna realizacja tego kroku zajmie kilka lat. Podkreślili też, że porozumienie paryskie nie podlega renegocjacji.

W przyjętym w poniedziałek dokumencie UE podkreśliła, że porozumienie paryskie jest bezprecedensowe. Wspiera je prawie 200 państw, ale też regionów, miast, społeczności, przedsiębiorstw oraz inne podmioty niepaństwowe na całym świecie.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini mówiła w Luksemburgu, że UE i jej państwa członkowskie nie tylko będą wdrażać porozumienie, ale będą też budować międzynarodowe sojusze, żeby zapewnić, że będzie ono realizowane nawet jeśli administracja Trumpa odstąpi od jego realizacji.

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił decyzję o wycofaniu się z porozumienia klimatycznego na początku czerwca. Umowa ta zakłada działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu niższego niż 2 stopnie, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną. Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych, w której udział USA wynosi według porozumienia paryskiego 17,89 proc. Wyprzedzają je pod tym względem tylko Chiny z udziałem rzędu 20,09 proc.

(PAP)

O globalnym ociepleniu pisaliśmy w
Bruksela twardo przy swoim: „Europa będzie liderem w walce ze zmianami klimatu”

6 KOMENTARZE

  • Prawiczki chcą zlikwidować pensje minimalną, więc nie wiem co Ty przytaczasz 😀
   Od kiedy Rosja podoba się prawiczkom co za bzdurną tezę snujesz?
   Mają dobrego władce, który dba o interes swojego kraju, a nie agenta, który dba o interesy innego kraju i to się podoba prawiczkom, więc skończ pierdolić głupoty.

  • a słonce udar słoneczny – wszystko w dużym stopniu szkodzi, więc z jakim argumentem tutaj wychodzisz?
   Widać już masz wyprany mózg i to niestety nieodwracalnie, zero logiczne i własnego myślenia.

 1. O jakim polskim przemyśle mówi autor tytułu (bo przecież nie artykułu, który przepisał)? Czy o tym, który wykończył Balcerowicz i następcy? Bo ja ten dymiący, „cieplarniany” przemysł mogę pooglądać tylko na starych zdjęciach. A może chodzi o to, że wyrżną krowy, aby nie pierdziały metanem i wtedy zostanie już tylko plastikowe mleko? Będę wdzięczny za odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here