Skandal w polskich szpitalach! Niepotrzebne cierpienie dzieci chorujących na białaczkę

Flickr: Brogan & Partners

Dramat dzieci walczących z białaczką w połowie polskich szpitali jest spotęgowany. W co drugiej placówce lekarze przy pobieraniu szpiku nie stosują znieczulenia ogólnego tylko miejscowe. 

Dzieci walczące z białaczką, w połowie polskich szpitali muszą walczyć jeszcze z bólem, bo lekarze pobierając szpik stosują tylko znieczulenie miejscowe, nie ogólne. Lekarze bronią się mętnymi argumentami mówiąc, że… nie wiedzieli, iż dzieci wyją z bólu i myśleli, że po prostu histeryzują ze strachu przed białym fartuchem – czytamy na medonet.pl.

Jako pierwszy brutalną, skandaliczną i bezlitosną rzeczywistość cierpiących dzieci zajął się Polsat News. Od matek cierpiących pociech można było dowiedzieć się, że nie wiedziały o możliwości znieczulenia ogólnego, były też takie które bały się o nie poprosić, żeby lekarze nie podochodzili w przyszłości nieprzychylnie do dziecka.

Lekarze twierdzą, że nie mieli pojęcia, iż zabieg może być aż tak bolesny. Myśleli, że płacz wynika ze strachu dzieci przed białym fartuchem.

Podejrzewam, że jest to wina nie lekarzy, ale dyrektorów szpitali, którzy odpowiadają za organizację pracy – mówił dla medonet.pl Damian Patecki, lekarz w trakcie specjalizacji z anestezjologii, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia OZZL.

Z punktu widzenia lekarza sprawa jest prosta: jeśli chcę wykonać jakąś procedurę w znieczuleniu ogólnym, muszę mieć pewność, że będę miał do dyspozycji anestezjologa. Osobiście uważam, że lekarze powinni zapewnić pacjentom nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Miałem to szczęście, że w szpitalach, w których pracowałem, znieczulaliśmy praktycznie do wszystkich zabiegów – dodał.

Po emisji programu Polsatu szpitale zadeklarowały, że zmienią procedury pobierania szpiku. Sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Pacjenta. Nie możemy dopuścić, by małoletni pacjenci cierpieli w XXI wieku. Poprosiliśmy o opinię konsultantów krajowych do spraw anestezjologii oraz do spraw hematologii i onkologii dziecięcej. Będziemy podejmować działania, włącznie z postępowaniem w sprawie naruszenia zbiorowych praw pacjenta – powiedział Polsat News Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

Zobacz: Lider Nowoczesnej pisze ciekawy list do Prezydenta Dudy. „Ilu uchodźcom Pana administracja może zaoferować schronienie?”

Źródło: medonet.pl, Polsat News

3 KOMENTARZE

 1. Polskie szpitale są tak zadłużone u dostawców sprzętu że przetargi są z góry ustawiane na płatności z odroczeniem nawet do roku, często pół roku mają na zapłacenie za sprzęt czyli za rzeczy takie jak materiały do sterylizacji na przykład, zupełnie podstawowe sprawy. To samo dotyczy medykamentów. Szpitale zwlekają z zapłatą za towar i tłumaczą się tym że czekają na kasę z ministerstwa. W tym czasie zużywają cały towar i zamawiają nowy, a dostawca nie może im go zamówić bo ma nie spłacone faktury za poprzedni towar i kiedy wyczerpuje się limit kredytowania producenci odmawiają realizacji zamówień, i powstają problemy…

  Szpitale ogłaszają nowe przetargi a dostawcy aby tylko je zdobyć idą na kompletnie irracjonalne warunki, jak na przykład odroczone do roku terminy płatności za towar, i kółko się zamyka…

  Tajemnicą poliszynela są natomiast stawki firm dostarczających sprzęt jakie biorą od szpitali za serwis… Tutaj zaczyna się pierwszy poważny wyciek kasy z budżetu.

  Za PO przetargi były ustawiane, wnioskuje po tym że podczas zmiany władzy w środowisku dostawców sprzętu zrobiło się BARDZO nerwowo. Firmy które za PO wygrywały przetarg za przetargiem nagle przestały je wygrywać. Teraz inne firmy wygrywają przetargi…

  Człowiek w tym całym systemie się nie liczy, chodzi o wypompowanie jak największej kasy z budżetu i obłowienie się. Dzieciaki cierpią, ale dzięki temu cierpieniu prezesowie firm jeżdżą najnowszymi luksusowymi autami, jeżdżą na wakacje kilka razy w roku w najdroższe zakątki świata, zapewniają swoim dzieciom byt na najwyższym poziomie itp. itd.

  „The Art of Good Business Is Being A Good Middleman.” — Layer Cake

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here