Polscy naukowcy bliscy wyprodukowania sztucznej trzustki! To może uratować chorych na cukrzycę

źródło: http://xt-pl.com/
Reklama / Advertisement

W Instytucie Nenckiego PAN trwają prace nad bioniczną trzustką. Wyprodukowana za pomocą druku 3D i wszczepiona do organizmu mogłaby sama wydzielać insulinę. Prawdopodobne, że już za kilka lat cukrzycę będzie można leczyć w innowacyjny sposób. 

Sztuczny organ nad którym pracują polscy naukowcy z Instytutu Nenckiego, z Politechniki Warszawskiej oraz transplantolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie może już za 3-4 lata uratować cierpiących na cukrzycę typu 1.

Jednym z urządzeń, które ułatwia życie cukrzykom, jest pompa insulinowa, elektroniczne urządzenie, które chorzy cały czas noszą przy sobie, pod ubraniem, i które specjalnymi wężykami dostarcza insulinę do organizmu. My chcielibyśmy stworzyć narząd, który można byłoby wszczepić wewnątrz ciała, czyli pod skórę pacjentów z cukrzycą typu pierwszego i który to narząd funkcjonowałby dokładnie tak jak naturalna trzustka wydzielająca insulinę. Z tym, że byłoby to coś, co stworzylibyśmy w laboratorium, a następnie dokonali transplantacji tak, aby narząd funkcjonował jak własna trzustka – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Innowacje prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń, kierownik Pracowni Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Druk bionicznej trzustki miałby wyglądać tak jak elementy kości 3D. Konieczne jest jednak stworzenie „rusztowania” dla wysp trzustkowych, które pomagałoby je utrzymywać i umożliwiałyby ich funkcjonowanie. Sztuczny organ ma powstać na bazie komórek macierzystych własnego narządu lub pobranych od dawcy.

Próbne wersje narządu mają być testowane na zwierzętach, ale jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem już za kilka lat chorzy będą mogli liczyć na ratunek.

Będziemy mogli dokonywać transplantacji bionicznych trzustek, które stworzymy w laboratorium, do pacjentów, od których pobraliśmy komórki macierzyste. Komórki będą przekształcone tak, że samodzielnie będą utrzymywać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, wydzielając insulinę i glukagon, co za tym idzie –osoby, które cierpią na cukrzycę typu pierwszego, będą mogły żyć dokładnie tak jak wszystkie zdrowe osoby. Taki jest nasz cel, mamy nadzieję, projekt zakończy się sukcesem – ocenia prof. Agnieszka Dobrzyń.

Zobacz: Amerykańska konserwatywna wideoblogerka zachwyca się Polską i Polakami [VIDEO]

Źródło: newseria.pl

Reklama / Advertisement