Enklawa – serbski film o nienawiści muzułmanów do chrześcijan – od 7 lipca w kinach

Enklawa
Reklama / Advertisement

Od 7 lipca na ekranach kin w całej Polsce kinomani będą mieli okazje zobaczyć serbski dramat obyczajowy „Enklawa”. Film o nienawiści muzułmanów z Kosowa do serbskich chrześcijan. Obraz z bardzo ciekawym biblijnym przesłaniem.

Reżyserem i scenarzystą „Enklawy” jest Goran Radovanović. Film rozgrywa się 10 lat po zakończenia wojny w Kosowie. Dziesięcioletni serbski chłopak Nenad mieszka z ojcem i umierającym dziadkiem w górskim gospodarstwie. Codziennie transporter opancerzony KFOR międzynarodowych sił rozjemczych transportuje chłopaka do szkoły w której jest jedynym uczniem serbskiej nauczycielki. W codziennej drodze towarzyszy mu serbski pop z zniszczonej przez muzułmanów cerkwi. Codziennie transporter jest obrzucany kamieniami przez muzułmańskich chłopców.

Wbrew uprzedzeniom mały Serb zaczyna zabawę z muzułmańskimi równolatkami. Niestety islamska nienawiść, którymi rodzice i dziadkowie karmią małych Albańczyków, doprowadza do tragedii.

„Enklawa” to niezwykle poruszający film o tragedii chrześcijan z Kosowa, o nienawiści szerzonej przez islam, obraz odmienny od kina zlaicyzowanej Europy, bo odwołujący się do biblijnej przypowieści o Jonaszu, do chrześcijańskiej tożsamości. Film choć drastyczny, to pełen nadziei na to, że dobro może przezwyciężyć zło, wyzwolić z toksycznej niewoli uprzedzeń szerzonych przez islam.

W „Enklawie” nie ma politycznej poprawności. Twórcy filmu ukazują przestępczość muzułmanów, nienawiść szerzoną przez islam, wyższość duchową chrześcijaństwa, terroryzowanie ludności serbskiej przez policje złożoną z Albańczyków, sadystyczne zbrodnie dokonywane przez muzułmanów na chrześcijanach.

Jan Bodakowski

Enklawa

O filmach pisaliśmy w
The Circle. Krąg – już w kinach dobry film o zagrożeniu prywatności ze strony korporacji

Reklama / Advertisement