Stajemy się wojskową potęgą! Polska armia rośnie w siłę. Wyprzedziliśmy Niemców i pniemy się w górę

fot. wikipedia.org

Polska wśród 20 największych i najskuteczniejszych armii świata. Zajmujemy 17 miejsce w rankingu Credit Suisse pozostawiając w tyle Niemców, Kanadę i Indonezję.

Budżet, ilość zawodowych żołnierzy, czołgi, siły powietrzne i łodzie podwodne to elementy, które składały się w całość rankingu największych armii świata przygotowany przez Credit Suisse.

W oparciu o oficjalne dane badacze tworzyli zestawienia, a następnie wyliczali średnią, która wskazywała miejsca kolejnych krajów.

Czytaj także: Macierewicz kupuje Patrioty. Jutro podpisze umowę z Amerykanami

Siła armii określana była według wagi: aktywni żołnierze (5 procent), czołgi (10 procent), helikoptery ofensywne (15 procent), siły powietrzne (20 procent), łodzie podwodne (25 procent), lotniskowce (25 procent).

Po podliczeniu wszystkich wartości Polska armia zajęła 17 miejsce w rankingu. Według organizatorów badania, możliwości Wojska Polskiego są wyższe od Bundeswery ze względu na ilość łodzi podwodnych oraz czołgów.

Według statystyk Polacy mają bowiem do dyspozycji, aż 1009 czołgów i 5 okrętów podwodnych. Niemcy zaś mają możliwość walki z udziałem 408 czołgów i 4 łodzi podwodnych.

Tak prezentuje się czołówka rankingu Credit Suisse:
20. Kanada
19. Indonezja
18. Niemcy
17. Polska
16. Tajlandia
15. Australia
14. Izrael
13. Tajwan
12. Egipt
11. Pakistan
10. Turcja
9. Wielka Brytania
8. Włochy
7. Korea Południowa
6. Francja
5. Indie
4. Japonia
3. Chiny
2. Rosja
1. USA

źródło: businessinsider.com / Wolność24.pl

32 KOMENTARZE

 1. Trzeba przywrócić pobór do wojska zniesiony przez lewaków z PO.
  Młodym Polakom bardziej przyda się 2-letnie przeszkolenie wojskowe na poligonie niż lajkowanie Korwina przez 2 lata.

  • Edit: Po dłuższym zastanowieniu, przymusowy pobór nie jest rozwiązaniem wolnościowym. Lepiej dać super wynagrodzenie patriotom, którzy decydują się na możliwą śmierć. I nie wypuszczać ich po 12 latach służby, kiedy to właśnie są w sile wieku i najlepiej przeszkoleni.

  • zgadza się! Młodym przydałby się wojskowy dryl, wojsko zastępuje ojca, uczy rozwija, z chłopca zmieniasz się w faceta. Lato 2008 pozdrawia. Rezerwista.

 2. Ranking co najmniej dziwny. UK ma nieporownywalnie lepsze siły zbrojne od Italii. Niemcy tak koło 9-10 miejsca powinny byc. 1000 starych czołgow w wiekszosci t-72 to moze jest siła na złomowsku, a nie w prawdziwej walce. 5 starych okretow podwodnych z lat 60-80.

 3. Ręce opadają. Przestarzałe graty te jeżdżące (nie wszystkie oczywiście). Latający złom. Kilka generacji w tyle za czołówką. Smutna prawda ale 17 miejsce to pobożne życzenia.

 4. idiotyzm, nasze łodzie podqwodne to Krabbeny podarowane przez Norwegię bo u nich już były za stare, prezentują poziom z lat 60 – tych. Czołgi ot T 72 w starej wersji i trochę Leopardów starej wersji.

 5. mieszkam kolo jednostek w gdyni. I czesto obok nich przejezdzam. I albo tak sie kamufluja liczac na element zaskoczenia wroga albo to co jest w tym artykule jest nie mozliwe.

 6. Tylko że to nie jest świrowanie, ale serio mamy silniejszą armię od niemieckiej. Mamy 4 razy więcej czołgów od niemiec (mimo że większość jest stara ze szkoda gadać) ale mamy 4 krotną przewagę w czołgach. A więc mamy więcej czołgów, do tego więcej pojazdów zdolnych do walki z czołgami, czyli prawie 1200 bwp1, prawie 1000 rosomaków itd. Mamy więcej śmigłowców bojowych, jak i więcej ręcznych zestawów przeciwlotniczych, a co za tym idzie, lepszą obronę plot. Mamy też więcej dział samobieżnych, wyrzutni rakiet, i ogólnie więcej artylerii. A samymi 1200 pojazdami bwp1 byśmy zajęli większą część niemiec. No i tak, aktualnie mamy silniejszą armię od niemieckiej.

 7. Okazuje się że Wolnosc24 to kolejny gówniany portal. Jedyne co się liczy to ilość wyświetleń i ruch na stronie. Typowo żydowskie podejście, tak jak nazwisko kierownika – gówno warte.

 8. Czyli armia Polski + Niemiec + Ukrainy jest w stanie pokonać armię Rosji. Dlatego prawiczki starają się skłócić Polaków z Niemcami i Ukraińcami.

 9. Stek bzdur. Co z tego, że mamy 2x więcej czołgów niż Niemcy czy 4x więcej niż Wielka Brytania jak nie mamy do nich ANI JEDNEGO pocisku przeciwpancernego zdolnego pokonać frontowy pancerz współczesnych rosyjskich czy zachodnich czołgów? I NIKT nam takiego pocisku nie sprzeda! A Niemcy czy Anglicy czy Rosjanie takie pociski mają! Podobnie mamy 2 poamerykańskie fregaty „rakietowe” OHP, wyposażone w zabytkowe rakiety SM-1. Jednostka ogna na fregatę wynosi 48 szt. My takich rakiet mamy… 3 szt. na obie (!) fregaty (czyli 1.5 szt. /jedną) i NIE DA SIĘ ICH DOKUPIĆ BO TAKIE ZŁOMY SĄ JUŻ TYLKO W MUZEUM a nowszych SM-2 do naszych zabytków dokupić się nie da! Jedynym groźnym okrętem naszej marynarki jest ORP „Orzeł” czyli sowieckiej produkcji okręt podwodny klasy Kilo. Niestety, nasi dzielni marynarze w czasie portowych manewrów przecumowania rozbili go o nadbrzeże. Da się go łatwo naprawić, ale wymagałoby to poproszenia Rosjan o pomoc, a oni z założenia są be i o nic ich prosić duma nie pozwala, więc od paru lat nie pływa, co się ukrywa przed opinią publiczną. I tak wygląda całe nasze wojsko, co to jest „silne i zwarte” i „nie odda nawet guzika”.

 10. A miałem Orłowskiego za jednego z nielicznych prawdziwych dziennikarzy na tym portalu. Smieszne są te zestawienia. A Orłowski w wojsku był? Zna się na sprzęcie?

 11. Bzdurny ranking. Kpina z czytelników. Polskie zabytkowe łodzie podwodne liczone na rowni z niemieckimi. Polskie T72 na równi z najnowszymi Leopardami.
  Słabiutko Panie Redaktorze i wy pseudo analitycy Crédit Suisse wstydźcie się takiego bubla informacjyjnego.

 12. Wszystko ok ale łodzie podwodne to przecież szmelc. Za 2 lata Polska nie będzie miałą ani jednego okrętu podwodnego.

 13. Do września 1939 r byliśmy 4 potęgą europy.potem straciliśmy ok 6 mln, rodaków.jak będziemy mieli 12 lotniskowców z setkami niszczycieli powietrznych, uzbrojonych w ,,głowice,,to uwierzę, że mamy ARMIĘ, NIE partyzantkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here