Zimowa stolica Polski pokonana w sądzie przez turystę. Zakopane nie ma prawa pobierać tego podatku. Straci dużo kasy, zyskają turyści

Zakopane, KRUPÓWKI fot. Wikipedia CC 3.0 autor: Jakub Jura

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał postanowienie na korzyść turysty, który wystąpił do sądu w sprawie klimatycznej opłaty pobieranej przez Zakopane. Sąd uznał, że uchwała Rady Miasta jest wadliwa i zachodzą przesłanki uznania jej za nieważną.

Postanowienie jest korzystne dla turysty. Urząd Miejski będzie dodatkowo musiał zapłacić 300 zł sądowej opłaty.

Turysta wystąpił do sądu w tej sprawie, ponieważ uznał, że pobieranie opłaty klimatycznej przez miasto, które ma poważne problemy ze smogiem, jest nie tylko niezgodne z logiką, ale bezprawne. Jego pozew do sądu został poparty przez organizacje ekologiczne oraz przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj też: Kto zyskał na smogowej histerii? Producenci piecyków i kotłów oraz elektromobilnoś

Turysta, dr Bogdan Achimescu, stwierdził, po wdychaniu takiego powietrza nadawał się do reanimacji. Jeśli nawet w jego słowach jest dużo przesady, to nie ulega wątpliwości, że stan zanieczyszczenia powietrza w zimowej stolicy Polski jest alarmujący.

Czytaj też: Jak Szwajcaria radzi sobie z imigrantami. Wzór do naśladowania przez Polskę?

W związku z tym zaskarżył uchwałę Rady Miasta Zakopana z 2008 r. do sądu. Jeśli ten wyrok się uprawomocni, to wszyscy, którzy płacili tę opłatę i będą w stanie to udowodnić, będą mieli prawo do zwrotu pieniędzy z kasy miasta.

Dotychczas miasto pobierało opłatę w wys. 2 zł dziennie, co dawało rocznie dochód w wysokości 2,7 mln zł. Miasto jednak nie kapituluje. Ma zamiar wnieść skargę kasacyjną do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Źródło: Radio Kraków/Wolnosc24.pl

4 KOMENTARZE

  1. Wszystkie lokale gastronomiczne w Zakopanem serwujące kwaśnicę powinny zostać obciążone podatkiem antyprykacyjnym (Dzień Świra -> antyprykator). 😀

  2. Eee.. ,,straci dużo kasy,, co to za język? ,,straci dużo pieniędzy,, powinno być. Nie jesteśmy z kumplami na ulicy przecież:/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here