Władysław Gomułka. Antypolskie zbrodnie i sekrety ideowego komunisty

Władysłąw Gomułka fot Wikipedia

Opisany przez historyka z Instytutu Pamięci Narodowej Roberta Spałka, Władysław Gomułka to jeden z bohaterów, wydanego przez IPN, zbioru artykułów o kulisach komunistycznej tyranii na ziemiach polskich „Partia, państwo, społeczeństwo”.

Władysław Gomułka jako tyran sprawujący władze w okupowanej przez komunistów powojennej Polsce był odpowiedzialny ze komunistyczne zbrodnie dokonywane na Polakach w okresie od końca II wojny światowej do 1948 roku, kiedy władze mu odebraną. Władysław Gomułka sprawował władze nad polskojęzycznym ruchem komunistycznym na ziemiach polskich od 1943 roku.

Władze Władysław Gomułka stracił bo był zbyt samodzielny wobec Moskwy, dyskutował z Józefem Stalinem zamiast pokornie wykonywać jego polecenia (inni polskojęzyczni komuniści, w tym i Żydzi, obawiali się, że Władysław Gomułka zniechęci Józefa Stalina do polskojęzycznych komunistów). Władysław Gomułka uważał, że Józef Stalin szkodzi ruchowi komunistycznemu atakując niezależnych od Rosji komunistów takich jak Josip Broz Tito – jugosłowiański komunistyczny dyktator. Zdaniem Władysława Gomułki drogą do dominacji komunistycznej w Europie była niezależność od Rosji europejskich dyktatur komunistycznych.

Zdaniem Władysława Gomułki niezależność polskojęzycznych komunistów od Rosjan pozwoliła by Polakom zaakceptować rządy komunistów. Władysław Gomułka uzasadniał to tym, że Polacy przywiązani są do idei niepodległej Polaki. Rosyjscy imperialiści nie akceptowali jednak idei niezależności polskojęzycznych komunistów od Moskwy. Władysław Gomułka chciał by polskojęzyczni komuniści byli partnerami dla Moskwy, a nie tylko sługusami Rosji.

Władysław Gomułka chciał: by Rosjanie traktowali go jako partnera, autonomii kadrowej polskojęzycznych komunistów od Rosjan w Polskiej Partii Robotniczej (komunistycznej organizacji z nadania Rosjan sprawującej tyrańską dyktaturę na ziemiach Polskich) i w podporządkowanej polskojęzycznym komunistom polskojęzycznej armii. Władysław Gomułka uważał, że to polskojęzyczni komuniści, a nie Rosjanie z NKWD, powinni zabijać na ziemiach polskich polskich patriotów.

Ewidentną zasługą Władysława Gomułki był sprzeciw, zazwyczaj nieskuteczny, wobec wywozu polskich fabryk do Rosji przez złodziejską Armie Czerwoną, i domaganie się zagwarantowania na forum międzynarodowym zachodniej granicy Polski – Władysław Gomułka obawiał się, że Rosjanie mogą zachodnie ziemie Polski oddać Niemcom. Do zasług Władysława Gomułki należy zaliczyć też to, że był przeciwnikiem przymusowej kolektywizacji polskiego rolnictwa, chciał by polscy chłopi dobrowolnie tworzyli kołchozy – zdaniem Władysława Gomułki przymusowa kolektywizacja zraziła by polskich chłopów do komunizmu.

Władysław Gomułka był realistą w budowie komunizmu na ziemiach polskich. Z racji na to, że Polska była katolicka opowiadał się za ewolucyjną nie rewolucyjną ateizacją, rozbijaniem kościoła od wewnątrz poprzez finansowanie księży lojalnych wobec władzy, i poprzez karanie finansowo księży nie lojalnych wobec władzy.

Do 1949 czyli też za rządów Władysława Gomułki nie było silny przeskalowań Kościoła katolickiego. Nie była to jednak zasługa komunistów tylko przejaw ich słabości. Nie mając poparcia społecznego komuniści musieli najpierw wymordować uzbrojonych polskich patriotów czyli żołnierzy wyklętych. To, że podziemie antykomunistyczne zaabsorbowało wszelkie siły komunistów sprawiło, że komuniści nie zdążyli wykończyć Kościoła katolickiego i zlikwidować prywatnego rolnictwa na ziemiach polskich.

Władysław Gomułka podpadł wielu komunistą za to, że uważał za szkodliwą dla sprawy komunistycznej nadreprezentacje Żydów w aparacie władzy, sytuacja taka zrażała Polaków do komunistycznej władzy i odstraszała Polaków od idei komunistycznej. Rosjanie wspierali Żydów w aparacie władzy i terroru na ziemiach Polskich, bo Żydzi byli lojalni wobec Rosjan.

Miejsce odsuniętego od władzy Władysława Gomułki zajął Bolesław Bierut, lojalny wobec Rosjan, internacjonalista bez poczucia przynależności etnicznej. Jego, Hilarego Minc i Jakuba Bermana, zaletą w oczach Rosjan było to, że jako „funkcjonariusze Kominternu, pracowali przynajmniej kilka lat pod bezpośrednim nadzorem sowieckim” mieli dzięki temu „liczne powiązania i kanały komunika” wśród Rosjan, co powodowało, że ich kariery wspierali możni z partii i bezpieki w Moskwie.

Władysław Gomułka za błąd uznawał to, że komuniści nie odwoływali się do patriotyzmu. PPR i PZPR odwoływał się do tradycji Wielkiego Proletariatu, SdKPiL, KPP, ale nie do tradycji PPS. Dla komunistów naturalne było wyrzeczenie się tożsamości narodowej i uniformizacja.

W okresie od 1948 do 1956 roku Władysław Gomułka był odsunięty przez Rosjan od władzy. Było to spowodowane tym, że Gomułka chciał być samodzielny i kontestował polecenia Moskwy, co podważało dominacje Moskwy nad resztą państw okupowanych. W 1956 Rosjanie zadecydowali o jego powrocie do władzy. Władysław Gomułka wbrew nadziejom Polaków, a zgodnie z oczekiwaniami Rosjan, pozostał komunistą i kontynuował militaryzacje Polski w interesie Moskwy, kosztem niskiego standardu życia Polaków.

Jan Bodakowski

partia państwo społeczeństwo

O Gomułce pisaliśmy w

Wideo. Tadeusz Płużański wnioskuje o infamie dla Gomułki i Domino. Zobacz co mają na sumieniu czerwoni oprawcy

9 KOMENTARZE

 1. Przepraszam, ale Jan Banderowski pisze w taki sposób, że zaczynam lubić tow. Wiesława. Że zbroił Polskę to źle? Że dbał o Ziemie Odzyskane to źle? Że od władzy odsuwał żydów to źle? Że uniezależniał się od ZSRR to źle? Panie Banderowski, jak chcesz na kogoś napisać paszkwil, to mimo wszystko trzeba się trochę wysilić. Ten artykuł (usuwając epitety) jest pochwałą Gomułki.

  • Słuszne uwagi. Ja skupiłem się na stronie technicznej tekstu. Kto tu trzyma Bodakowskiego? Ja bym paproka-murarza nie zatrudnił. A tutaj jest trzymany paprok-dziennikarz.
   I ten człowiek nawet chyba nie zauważa swojej śmieszności. A Gomułka był chyba najbardziej asertywnym polskim decydentem (politykiem rządzącym) od czasów kampanii wrześniowej. Mimo, że za to mógł zginąć. A innych najwyżej można byłoby dymisjonować.

 2. Rozumiem, że przedstawiacie tylko temat. Rozumiem, że tekst jest płatny. Ale nie rozumiem:
  1. Pobieżności przedstawianych faktów.
  2. Bardzo wielu błędów ortograficznych i gramatycznych
  3. Uwłaczaniu logice czytelnika.
  Pozdrawiam.
  P.S.
  Wciąż jestem czytelnikiem. Ale czasami (nie jestem polonistą tylko matematykiem – logikiem) nie mogę skupić się nad tekstem bo mnie boli pisownia.
  Pozdrawiam

 3. Widzę jak w Polsce ,wbrew nadziei Polaków , a zgodnie z oczekiwaniem pana Bodakowskiego , stawiają pomniki Władysławowi Gomółce ,mimo że pozostał komunistą , i kontynuował militaryzacje Polski ….

 4. Bodakowski to jednak laik. Już pominę błędy ortograficzne. Całego tego gniota nie przeczytałem, ale 2 orty już na początku tekstu. Stylistyka na poziomie średniego gimbusa.
  Poza tym, Bodakowski napisał „rosyjscy imperialiści”. Od kiedy Stali był Rosjaniniem? Bodakowski nie rozumie podstawowych pojęć. Podaje się za endeka, czym przynosi wstyd prawdziwym narodowcom. Taki, którzy nie kaleczą języka polskiego.
  Portal się ośmiesza, zatrudniając takich „smarków”, których teksty pisane są na poziomie gimnazjum. Poza tym, tolerowanie błędów ortograficznych i stylistycznych, nie przyniesie wzrostu poparcia dla idei wolnościowej. Gimnazjalistom może to się podobać, ale oni w końcu dorosną i znajdą sobie inną ideę. Bodakowski nie dorósł, a szkołę średnią i studia to zrobił chyba „za świniaki”.

  • Jednak doczytałem. 4 błędy ortograficzne. I to ma być poważny portal? Nie wskażę, które to słowa (i niech inni komentatorzy też tego nie robią). Niech podakowski sam się postara poprawicą swoje wypracowanie gimnazjalne.
   „…od kiedy Stalin był Rosjaninem”-przytrafiła mi się literówka, ale komentarzy edytować nie można. Natomiast błędy w opublikowanym tekście to obelga dla czytelników.
   Bodakowski. Idź do jakiejś porządnej szkoły wieczorowej. I jeszcze raz przejdź ten etap kształcenia.

 5. I jeszcze wszędzie te czerwone zbrodnie, również u Płużańskiego, taki red scare 60 lat później. Wkrótce wezwanie na przesłuchanie przez MO albo odmowa sprzedaży cementu na plebanię będzie przestępstwem na równi ze strzelaniem do robotników czy skrytobójczym mordowaniem opozycji. Czyją właściwie krew ma na rękach Gomółka? W grudniu 1970 to już nie on wydawał rozkazy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here