Kultowy reżyser filmów grozy George Romero nie żyje. To on zapoczątkował mode na filmy o zombi

George Romero popularny i ceniony reżyser horrorów nie żyję. Zmarł w wieku 77 lat/ foto: YouTube/Twitter

​W wieku 77 lat zmarł w niedzielę George A. Romero, którego film z 1968 r. „Noc żywych trupów” dał początek całemu gatunkowi filmów o zombie. Jak poinformowała jego rodzina, Romero zmarł „po krótkiej ale zaciętej walce z rakiem płuc”.

„Noc żywych trupów” (Night of the Living Dead), którego Romero był nie tylko reżyserem ale i współautorem scenariusza, zrealizował za zaledwie 114 tys. dolarów, ale film przyniósł dochód w wysokości 30 mln. Sam Romero wystąpił w nim w małej rólce reportera prasowego.

Czytaj też: Istny Armagedon we Włoszech. Trąba powietrzna przeszła przez plaże w dzielnicy Ostia. Jest wielu rannych [VIDEO]

Czarno-biały film opowiadający o ataku kanibalistycznych ożywionych trupów (zombies) na ludzi, którzy schronili się w stojącym na uboczu domu w Pensylwanii, początkowo krytykowany za zbyt przerażający i drastyczny.

Cieszył się jednak takim powodzeniem, że wkrótce powstało pięć kontynuacji i dwie nowe wersje.

W 1999 r. Biblioteka Kongresu USA włączyła film Romero do Narodowego Rejestru Filmowego, którym znajdują się największe arcydzieła kinematografii.

Romero pobił swój własny sukces kasowy filmem z 1978 r. „Świt żywych trupów” (Dawn of the Dead), który zarobił ponad 40 mln dolarów.

Reżyser doczekał się licznych naśladowców, którzy przestrzegali pewnych ustalonych przez niego reguł gatunku.

Filmy o „żywych trupach” stały się zjawiskiem socjologicznym i były analizowane przez naukowców. Wskazywano, że zombies byli nie tylko kanibalami, ale odzwierciedlali różne patologie społeczne, takie jak konformizm, rasizm, subkultura centrów handlowych a nawet militaryzm i różnice klasowe.

Kultowy reżyser horrorów George Romero zmarł w wieku 77 lat.

Przeczytaj też: Trump zmiażdżył Macrona żeliwnym uściskiem dłoni. W komiczny sposób siłowali się na ręce. Nagranie robi furorę [VIDEO]

Filmweb/PAP/Wolność24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here