„Oddać sądy obywatelom” – hipokryzja? Obywatele tutaj nie mają nic do gadania

Sejm podczas zmian w sądownictwie fot. PAP autor: Leszek Szymański

Hasło „oddać sądy obywatelom”, w ramach którego  PiS wprowadza kolejne zmiany w sądownictwie może wydawać się hipokryzją. Zmiany dokonywane poprzez pominięcie rządowego procesu legislacyjnego uniemożliwia obywatelom jakąkolwiek możliwość zabrania głosu odnośnie proponowanych zmian.

Projekt poselski – a tak procedowane są zmiany – nie przewiduje etapu konsultacji publicznych. Projekt zmian prawa nie zostanie więc rozesłany do organizacji pozarządowych zajmujących się sądownictwem w Polsce, a obywatele i obywatelki nie będą mogli się w tej kwestii wypowiedzieć – czytamy na portalu jagiellonski24.pl.

W przypadku procedowania ustaw przygotowywanych przez resort, każdy obywatel może skomentować projekt i musi to zostać odnotowane w raporcie. Podobnie jest w przypadku podmiotów pozarządowych, ich opinie również muszą być odnotowane i skomentowane.

PiS być może boi się opinii swoich obywateli na temat wprowadzanych zmian. A górnolotne hasło tak na prawdę jest tylko elementem narracji poprzez jaką partia rządząca tłumaczy kolejne zmiany.

Zobacz: Wysłuchanie publiczne ws. ustawy dot. Sądu Najwyższego organizowane przez PO. Wszyscy zaproszeni zostaną wpuszczeni do Sejmu [Relacja na żywo]

Źródło: jagiellonski24.pl

2 KOMENTARZE

  1. Nie no, oddanie sądów obywatelom to byłaby zbrodnia, ale zmiana systemu wybierania sędziów to czemu nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here