„Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso”. Radna PiS ma przeprosić posłankę PO za te słowa

Posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska . PAP/Adam Warżawa

Gdańska radna PiS Anna Kołakowska ma przeprosić posłankę PO Agnieszkę Pomaską za internetowy wpis o niej: „Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso” – orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd zdecydował, że Kołakowska ma też pokryć koszty procesu, poniesione przez posłankę PO, w kwocie prawie 1350 zł. Polityk Platformy Obywatelskiej domagała się także wpłaty przez pozwaną 10 tys. zł na cele charytatywne, ale tę część pozwu sąd oddalił.

Czytaj też: Istny Armagedon we Włoszech. Trąba powietrzna przeszła przez plaże w dzielnicy Ostia. Jest wielu rannych [VIDEO]

Wpis „Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso” Kołakowskiej pojawił się w maju 2016 r. na jednym z portali społecznościowych jako komentarz do zdjęcia przedstawiającego posłankę Pomaską, drącą kartkę z treścią projektu uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli.

Podczas debaty sejmowej Pomaska oceniła, że przygotowany przez PiS tekst jest kompromitujący i Sejm nie może go przyjąć. „Mam nadzieję, że ta uchwała skończy w ten sposób” – powiedziała, drąc kartkę.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Maria Kliszcz przypomniała, że wpis Kołakowskiej odnosił się do sytuacji znanej w historii, kiedy Polkom kontaktującym z Niemcami zarzucano zdradę ojczyzny, a Armia Krajowa karała takie kobiety. „I ja się tu nie dziwię – powódka poczuła się wobec tej wypowiedzi zagrożona. Dobrze się stało, że nie było dalszych następstw” – dodał sąd.

Sąd tłumaczył, że nie ocenia postawy Pomaskiej w Sejmie, ponieważ nie ma to znaczenia dla rozstrzygnięcia sporu w sądzie. „Z całą pewnością jednak tego typu zachowanie nie ma charakteru przestępczego, czynu niedozwolonego” – uznał.

Sąd oddalił jednocześnie pozew wzajemny ze strony Kołakowskiej przeciwko posłance PO – radna domagała się od Pomaskiej przeprosin za obrazę uczuć patriotycznych.

-„Nie może być mowy o dobru osobistym, jakim są uczucia patriotyczne. Nikt pani nie zarzuca, że nie jest patriotką. Wszyscy na tej sali jesteśmy pod wrażeniem pani działalności (Kołakowska została skazana w stanie wojennym jako 17-latka na trzy lata więzienia – red.). Chylę przed panią głowę. Zrobiłam wszystko, żeby tego wyroku nie było. Moim zdaniem, jest to porażka, że sąd musiał wydawać wyrok zmuszający panią do przeproszenia” – mówił sąd.

Sąd wyjaśnił także, że Pomaska, drąc projekt uchwały, nie miała zamiaru indywidualnie obrażać radnej PiS. Zdaniem sądu, należy pozwolić innym ludziom na wyrażanie własnych poglądów.

-„Żyjemy w kraju demokratycznym i katolickim i powinna obowiązywać postawa wzajemnego zrozumienia przeciwnika politycznego. Ten wyrok nie wydaje się jakimś sukcesem. Ten wyrok niczego nie zmienia w pani historii. On tylko świadczy o tym, że pani przekroczyła granice krytyki. – mówił sąd zwracając się do Kołakowskiej.

Radna PiS po ogłoszeniu wyroku powiedziała dziennikarzom, że nie przeprosi Pomaskiej i wniesie apelację.

-„Oczywiście, że nie będzie żadnych przeprosin. Ja z tej sali sądowej wychodzę w poczuciu dumy. Nie czuję się w żaden sposób upokorzona przez ten wyrok sądu. Z takim wyrokiem można żyć – w stanie wojennym żyliśmy z wyrokami znacznie surowszymi. Natomiast pani Pomaska musi żyć z wyrokiem historii – osąd społeczeństwa wyrazili już Polacy na różnego rodzaju forach internetowych. Z tym będzie żyć o wiele trudniej” – powiedziała radna PiS.

Polityk PO przyznała, że jest usatysfakcjonowana wyrokiem sądu, ale też i jego uzasadnieniem.

Przeczytaj też: Kultowy reżyser filmów grozy George Romero nie żyje. To on zapoczątkował mode na filmy o zombi

rp.pl/PAP/Wolność24

4 KOMENTARZE

  1. Targowica w Polsce kwitnie,podlewana w sądzie sprytnie,
    hymn to mowa nienawisci, wolnosc słowa dla volksdeutscha,
    sejm to zwykłe bicie piany, patriotyzm zaś karany..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here