Wysłuchanie publiczne ws. ustawy dot. Sądu Najwyższego organizowane przez PO. Wszyscy zaproszeni zostaną wpuszczeni do Sejmu [Relacja na żywo]

Sejm fot. Wikipedia CC 3.0 autor: kpallion

W poniedziałek o godzinie 12 w Sejmie rozpoczęło się wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. wszyscy zaproszeni zostali wpuszczeni na teren Sejmu, w tym prof. Adam Strzembosz i prof. Andrzej Rzepliński – poinformowali w politycy PO.

Zaproszenie na wysłuchanie przyjęli: b. I prezes SN prof. Adam Strzembosz, był prezes TK Andrzej Rzepliński, obecna I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystian Markiewicz, przedstawiciele dwóch samorządów zawodowych: szef Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela i szef Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Pan prezes Bobrowicz czy prezes Trela, przedstawiciele zawodów prawniczych będą mówili od strony obywatela, od strony klienta wymiaru sprawiedliwości. Natomiast przedstawiciele sądów, Sądu Najwyższego czy przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa będzie starał się przedstawić niebezpieczeństwa z punktu obiektywizmu niezawisłości czy niezależności polskich sądów – mówił dla TVP Info, przed rozpoczęciem spotkania  Borys Budka, PO.

RELACJA:

12:50 – Zostałem powołany na urząd sędziego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mam 40 lat i nie znajduję w sobie pokładów komunizmu i nie widzę potrzeby mojej dekomunizacji. Reforma oznacza zmianę na lepsze, tu nie ma tego ani krzty, w żadnej z trzech ustaw. Osoby z zagranicy są bardzo zaskoczone tym, co się u nas dzieje –  prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystian Markiewicz.

12:45 – Zmiana w ustawie oznacza poddanie Sądu Najwyższego ministrowi sprawiedliwości. Projekt oznacza, że obywatelom odbiera się prawo dostępu do Sądu Najwyższego – sędzia Dariusz Zawistowski.

12:35 – Będziemy mieli powrót do tego, co było. Po 1989 roku następował proces wymiany nawet tych najlepszych z najlepszych. Na skutek biologii wymiana jest niemal stuprocentowa, ci którzy jeszcze są – są chwałą polskiego sądownictwa. Będziemy mieli partyjny Sąd, chociaż sędziowie formalnie nie będą do partii należeć – profesor Adam Strzembosz.

12:25 – Według projektu będzie inny sąd kasacyjny niż Sąd Najwyższy, brak możliwości rozstrzygania skarg kasacyjnych i kasacji przez SN pomniejsza prawa obywateli do występowania z takimi skargami. Założenie wadliwe to także to, że Sąd Najwyższy się nie oczyścił – trzeba spojrzeć na pesele, biologia oczyściła wszystkich z nas. Ta ustawa tworzy Sąd Najwyższy z dwóch części – jedna to zakład poprawczy dla wszystkich sędziów, każdy ma się bać, bo można go usunąć z urzędu – czy to jest niezawisłość? – Gersdorf. 

12:20 – Nikt nigdy nie zarzucał Sądowi Najwyższemu opieszałości. Posłowie podpisani pod projektem w sprawie Sądu Najwyższego wzięli na siebie ciężar wielokrotnego załamania konstytucji. Takiego Sądu Najwyższego, jaki jest proponowany w tej ustawie nie ma w konstytucji, Izba Dyscyplinarna jest państwem w państwie – profesor Małgorzata Gersdorf.

12:15 – Ta ustawa jest niekonstytucyjna, apeluję do prezydenta – panie prezydencie, niech pani nie robi tego Polsce. Zachęcam prezydenta do aktywnego udziału w pracach. Kadencji I prezes Sądu Najwyższego, nie można skrócić. Jeżeli nie ma Trybunału Konstytucyjnego to nie ma skargi konstytucyjnej – Rzepliński.

12:10 – Czy Polska będzie nasza, czy będzie zabetonowana jako państwo jednej partii? Zawód sędziego jest jednym z podstawowych w życiu każdej grupy społecznej. Jest kilka zawodów, bez których nie można się obyć, między innymi są to sędziowie – Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz: KODowcy depczą pomnik żołnierzy Armii Krajowej! Zachowanie tej hołoty przechodzi wszelkie pojęcie

Źródło: tvpinfo.pl, PAP, tvn24.pl

3 KOMENTARZE

  1. Najbardziej rozbawiła mnie pierwsza wypowiedź pana Budki, o tym że zaproszona kasta prawnicza będzie mówiła”od strony obywatela/klienta”- jakim debilem trzeba być żeby nie rozróżnić relacji wykonawca/klient?!

  2. Kiedy Kaczyński zrobi wreszcie porządek z tą postsowiecka mafią.Bezczelna targowica,
    Powinniśmy się zjednoczyc w walce z tym kurestwem

  3. Szef Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Jacek Trela i szef Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz nie powinni kłamać , że reprezentują obywateli . Są przedstawicielami korporacji prawniczej i tylko tyle. To oczywiste kłamstwo kompromituje całe przedsięwzięcie , ponieważ cała awantura ma rzekomo na celu obronę interesu zwykłych obywateli .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here