Złoty konwój nazistów. Trwają poszukiwania w Szklarskiej Porębie. Ziemie zachodnie pełne tajemnic z II wojny światowej

Wehrmacht naziści fot Pixabay

Historyk Łukasz Orlicki, szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO), powiedział, że celem poszukiwań jest weryfikacja historii tzw. szczeliny jeleniogórskiej.

„To historia wielokrotnie opisywana w latach 90. W wyniku śledztwa, którego kulisy zostały opisane w książce Krzysztofa Krzyżanowskiego +Skarb Generała+ i miesięczniku +Odkrywca+, udało się ustalić miejscowość, w której znajduje się +szczelina+; jest to Szklarska Poręba. Teraz chcemy to zweryfikować” – powiedział Orlicki.

Zobacz też: Trump nazwał Iran „bandyckim państwem”. Teheran oburzony. „Trump powinien poszukać przyczyn przewrotów i rebelii w swej arbitralnej i konfliktowej polityce”

Historyk dodał, że według niektórych relacji konwój ciężarówek, ukryty podczas wycofywania się wojsk niemieckich z terenu Dolnego Śląska, mógł przewozić kosztowności. „Najpewniej jednak był to konwój sanitarny” – powiedział Orlicki.

Wcześniej różne grupy eksploracyjne szukały bezskutecznie konwoju w innych rejonach Dolnego Śląska – w okolicach Jeleniej Góry, Wlenia i Lubomierza.

W sobotę, pierwszego dnia poszukiwań, eksploratorzy z GEMO szukali w dwóch miejscach wejść do podziemnych korytarzy, w okolicy przebiegającej przez Szklarską Porębę drogi krajowej nr 3.

„Nie udało nam się znaleźć tych wejść, ale znaleźliśmy ziemiankę, w której znajdował się piecyk, najprawdopodobniej używany przez niemieckich żołnierzy” – powiedział Orlicki.

Historyk dodał, że w dalszych etapach poszukiwać będą weryfikowana m.in. informacje o tym, że do podziemnych korytarzy (sztolni) można było schodzić przez specjalne włazy. (PAP)

O skarbach nazistów pisaliśmy w
Złoty pociąg – ciąg dalszy. Prywatna spółka nie poddaje się. Trzymamy kciuki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here