Polska będzie wypłacać emerytury obywatelom Izraela. Sejmowe komisje poparły projekt

Kiedy we wtorek w sejmie trwały przepychanki w Sejmie wokół ustaw o reformie sądownictwa, sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz spraw zagranicznych po cichu zaakceptowały projekt ustawy w sprawie ratyfikacji specjalnej umowy między Polską a Izraelem. Dzięki niej obywatele Izraela będą mogli odbierać polskie emerytury za czas, kiedy mieszkali i pracowali w Polsce.

„Osoby zamieszkałe w Izraelu, które uzyskały prawo do polskich emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych nie mogą ich otrzymywać w miejscu zamieszkania, gdyż polskie ustawodawstwo w takim przypadku przewiduje wypłatę tych świadczeń tylko na terenie RP” – mówiła na posiedzeniu komisji wiceminister MSZ Renata Szczęch. Jej zdaniem nowe przepisy przepisów wpłyną na poprawę stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Izraelem.

Wiceminister Szczęch powiedziała, że „proponowane przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym”. Jej zdaniem na umowie między Polską i Izraelem skorzystają też obywatele Polski, ponieważ im też będzie liczył się do emerytury czas przepracowany w Izraelu. Jednak osób takich jest niewiele. Tymczasem z „polskich emerytur” mogą skorzystać w Izraelu tysiące ludzi, którzy wyjechali tam z Polski.

Czytaj też: Polskie ZOO! Świnia wyszła z Budki, Kaczor się wkurzył, Myszka szalała, Ryś wyśmiany a lemingi się przepychały. Zobacz co naprawdę działo się nocą w Sejmie [VIDEO]

Zobacz też: Odważyła się założyć krótką spódniczkę. Została aresztowana