Godzina „W” na Rondzie Dmowskiego. Warszawiacy oddali hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego [VIDEO]

Reklama / Advertisement

Dźwiękiem syren i uroczystością przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach o godz. „W” stolica uczciła we wtorek 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Obchody z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów odbywały się przez cały dzień.

O 17.00, w godz. „W”, o której 73 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy zabrzmiał dźwięk syren. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy. Tłumy ludzi zebrały się m.in. na Rondzie Dmowskiego i pl. Zamkowym; przed godziną „W” wznoszono okrzyki: „cześć i chwała bohaterom”.

Zobacz także: TYLKO U NAS. Obywatele RP wulgarnie przeciwko uczestnikom Marszu Powstania Warszawskiego. Interweniowała policja [WIDEO]

Na Rondzie Dmowskiego zgromadziły się tłumy ludzi, w tym rodziny z dziećmi, wiele osób miało biało-czerwone flagi, odpalono biało-czerwone race. Wielu ludzi zgromadziło się również na pl. Zamkowym, gdzie mieszkańcy stolicy uformowali kotwicę – znak Polski Walczącej. Godz. „W” uczciły także jednostki rzeczne, które o 17.00 stanęły w nurcie Wisły oddając hołd powstańcom.

Na wieczór zaplanowano złożenie wieńców i wspólną modlitwę przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego i rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

Autor filmu Jan Bodakowski

Reklama / Advertisement