Michalkiewicz i Sommer: Wypędzono pół miliona ludzi. Zlikwidowano całe miasto. To obciąża ówczesne władze Rzeczpospolitej [VIDEO]

Reklama / Advertisement

„Wypędzono pół miliona ludzi. Zlikwidowano całe miasto, stolicę europejskiego dużego państwa. 200 tysięcy mieszkańców zginęło, 17 tysięcy powstańców zginęło, 20 tysięcy powstańców zostało rannych.” – tak rozpoczyna się najnowszy film Wolność24 TV, w którym Stanisław Michalkiewicz i Tomasz Sommer komentują sprawę dzisiejszej rocznicy Powstania Warszawskiego.

„Nie ulega wątpliwości, że bilans, który Pan przed chwilą przedstawił jest tragiczny i to obciąża władze Rzeczpospolitej, ówczesne. Rząd Rzeczpospolitej w Londynie nie miał już wpływu na większość spraw, tu jeszcze mógł zapobiec wybuchowi powstania w Warszawie” – ocenił Stanisław Michalkiewicz.

Zobacz także: TYLKO U NAS. Michalkiewicz zdecydowanie o Powstaniu Warszawskim. „To dzień chwały dla powstańców. Politycy powinni się chyłkiem przemykać pod ścianami” [WYWIAD]

W rozmowie podjęto temat przygotowania i prezentacji obchodów rocznicowych. Wspominano między innymi elementy promowania się w trakcie obchodów niektórych polityków, co według rozmówców nie powinno mieć miejsca.

„Ta rocznica wybuchu powstania w Warszawie, nie jest dniem chwały dla polityków. Politycy powinni tego dnia przemykać pod ścianami, a nie eksponować, tak jak to niestety robią” – powiedział Michalkiewicz.

Zupełnie inaczej zostały ocenione działania żołnierzy. Pomimo bilansu ofiar publicyści wspominają, iż należy się im szacunek za wykonywanie rozkazów, będąc na z góry przegranej pozycji.

„Natomiast zupełnie inną sprawą jest ocena wysiłku żołnierzy – powstańców. Dlatego, że Oni dostali do wykonania zadanie, które było niewykonalne, ale jednak próbowali je wykonać. Ta postawa zasługuje na szacunek, bo to rzeczywiście heroizm” – podsumował Stanisław Michalkiewicz.

Reklama / Advertisement