TYLKO U NAS. Obywatele RP wulgarnie przeciwko uczestnikom Marszu Powstania Warszawskiego. Interweniowała policja [WIDEO]

Reklama / Advertisement

Do bardzo nieprzyjemnych i wulgarnych scen doszło dziś w trakcie manifestacji zorganizowanej przez Obywateli RP. Protest miał być sprzeciwem wobec uczestników Marszu Powstania Warszawskiego.

Na nagraniach naszego reportera Jana Bodakowskiego widać jak niegodnie dla tegoż dnia i obchodów zachowują się przedstawiciele organizacji znanej praktycznie wyłącznie z blokowania innych, legalnych manifestacji.

Zobacz także: Krzysztof Bosak o manifestacji Obywateli RP: To jest ewidentna prowokacja. Liczyli, że ktoś będzie próbował nabić im guza.

Przypomnijmy, 73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Autor filmu Jan Bodakowski

Reklama / Advertisement