Jest moc! Polski złoty najsilniejszą walutą świata! Zobacz kto jeszcze jest na podium

zdj.ilustracyjne/ Flickr: MoneyJohn322
Reklama / Advertisement

Jest moc! Polski złoty najsilniejszą walutą świata w tym roku! Trzeba dodać, że od miesięcy była w pierwszej trójce najszybciej zyskujących na wartości walut na świecie. Dzisiaj wyprzedziła głównego konkurenta, czyli czeską koronę. Tak dobrze nie było od maja 2015 roku. 

Złoty licząc od początku roku jest najsilniejszy zarówno wobec euro, jak i amerykańskiego dolara. Od kilku miesięcy nasza waluta obok meksykańskiego peso i czeskiej korony była w trójce najsilniejszych walut na rynku.

Do końca czerwca wyraźnym liderem było peso, które jednak ostatnio nieco osłabło.

Czytaj też: Mąż skazany na 9 lat więzienia za gwałcenie śpiącej żony. Nie uwierzysz, jak wpadł

W tej chwili jednak to polski złoty jest na pierwszym miejscu. Umocnił się wobec dolara o ponad 14 procent licząc od początku roku.

Dolary kosztują dziś w Polsce mniej niż 3,60 PLN i są najtańsze od maja 2015 roku.

dane z Najsilniejsze wobec euro waluty świata dane: investing.com

Wyjaśnienia tej całej sytuacji jest para walutowa, która na tej liście jest na miejscu siódmym. Chodzi o euro, które od początku roku umocniło się do dolara o ponad 11 procent.

Kiedy zobaczymy na listę najsilniejszych walut wobec euro, to zobaczymy, że mocniej od euro w tym roku wygląda tylko sześć innych walut. Są to waluty Polski, Czech, Albanii, Chorwacji i Węgier, oraz Meksyku.

Waluta europejska umacnia się, bo coraz lepiej wygląda sytuacja gospodarcza w strefie euro.

Z tego samego powodu jeszcze szybciej umacniają się waluty państw, których gospodarki wyraźnie korzystają na ożywieniu rynków w strefie euro.

Dodatkowo w Polsce, na Węgrzech, czy w Chorwacji mamy wyższe stopy procentowe niż w strefie euro. To na pewno pomaga w  przyciąganiu kapitału spekulacyjnego.

Na dzień dzisiejszy polski złoty jest najmocniejszą walutą świat! I to nie jest żart.

Przeczytaj też: U Owsiaka nauczysz się, jak wiązać hidżab. Warsztaty dla nowoczesnych kobiet na Przystanku Woodstock

investing.com

Reklama / Advertisement