Tadeusz Płużański – Osoby zhańbione kolaboracją z komunistami zawłaszczyły ruch kombatancki

Tadeusz Płużański fot Jan Bodakowski

W opublikowanym na stronie Parezja pl artykule „Niepokoi mnie skomunizowanie organizacji kombatanckich” Tadeusz Płużański stwierdził, że we władze „Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ale też Związku Powstańców Warszawskich (…) stanowią osoby, które zaakceptowały system komunistyczny” – „osoby, które za okupacji niemieckiej „zachowały się jak trzeba”” ale po II wojnie światowej zhańbiły się współpracą z komunistami.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego „związki te od dawna są infiltrowane przez służby specjalne. Tak właśnie miało być, we władzach miały znaleźć się osoby „odpowiednie”. Tak było za PRL-u, później przeszło to na III RP i tak jest do dzisiaj. Kiedy widzę generała Ścibor-Rylskiego, to oczywiście szanuję jego siwą głowę, natomiast mam duże wątpliwości, czy taka osoba jest godnym reprezentantem środowiska powstańców warszawskich ze względu na jego późniejsze zaangażowanie w służby specjalne PRL-u”.

Tadeusza Płużańskiego cieszy, że w organizacje kombatanckie wchodzą osoby młode, o ile nie są uwikłane we współprace z komunistami i służbami.

Historyk przypomniał, że „w przypadku osób z życiorysami splamionymi współpracą z komunistami pojawia się nieprzyjazny czy wrogi stosunek do obecnej władzy. Wynika on właśnie z przeszłości tych osób. Angażowali się – mniej lub bardziej – w komunizm i dzisiaj nie akceptują procesów dekomunizacyjnych”.

Z racji na funkcje społeczną organizacji kombatanckich, Tadeusz Płużański postuluje by „odpowiednie instytucje państwowe powinny się przyglądać takim organizacjom i jeżeli sami nie potrafią się oczyścić, to może ktoś powinien im w tym pomóc”.

Zdaniem Tadeusz Płużańskiego „nie może być tak, że związki kombatantów blokują czy roszczą sobie wyłączne prawa do symboli. To jest idea ogólnonarodowa i jeżeli jest atrakcyjna dla młodzieży, to należy temu przyklasnąć. Wolę, by robili to młodzi ludzie, niż często skomunizowane władze związku, i dzięki tym młodym ludziom idea przetrwa”.

Jan Bodakowski

O Tadeuszu Płużańskim pisaliśmy
Tadeusz Płużański „totalna opozycja totalnie oszalała i chce zniszczyć państwo”. Środowiska wrogie Polsce wspierają niektórzy szefowie organizacji kombatanckich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here