„Zbombardujemy wasze statki!” Libia grozi włoskiej marynarce, która na Morzu Śródziemnym przeprowadza akcję przeciwko przemytnikom ludzi

Libijska armia wydała rozkaz zbombardowania włoskich statków, które wpłyną na jej wody terytorialne. Włosi wysłali okręty w pobliże Libii, by przeprowadzić akcję wymierzoną w zorganizowany przemyt ludzi.

W środę rząd włoski nakazał marynarce przeprowadzenie akcji blokowania łodzi z imigrantami zmierzającymi do Europy. Obecność włoskich statków wywołała jednak wściekłość libijskich wojskowych, którzy kontrolują wschodnią część wybrzeża libijskiego.

Generał Khalifa Haftar nakazał bombardowanie każdego statku, który pojawi się na libijskich wodach terytorialnych. Naczelny dowódca sił zbrojnych marszałek polny Khalifa Haftar wydał rozkaz do baz wojskowych w Tobruku, Bengazi, Tryplosie i Ras Lanuf, by zaatakować każdy statek, który bez pozwolenia armii pojawi się na libijskich wodach terytorialnych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez Libijską Armię Narodową.

Zobacz też: Polski rząd będzie się domagał miliardów euro odszkodowań od Komisji Europejskiej? Zobacz o co chodzi

Rozkaz wydano kilka godzin po tym jak libijski parlament w Tobruku zaprotestował przeciwko operacji włoskiej marynarki. Libijski rząd chce przeprowadzić z Włochami wspólne działania wymierzone w przemytników organizujących przerzut imigrantów do Europy. Obecność zagranicznych statków traktuje jako naruszenie libijskiej suwerenności.

Stanowcze oświadczenie Libijskiej Armii wydano kilka godzin po tym jak dwa włoskie statki zostały zaatakowane w na wodach międzynarodowych w pobliżu Zaris przez łódź tunezyjskich służb celnych. Incydent na szczęście szybko się zakończył.

Oficjalnie celem włoskiej akcji na Morzu śródziemny jest walka z przemytem ludzi i blokowanie łodzi z emigrantami. Włoski rząd mnoży jednak sprzeczne deklaracje. Roberta Pinotti włoska minister obrony oświadczyła, że włoskie statki nie będą jednak blokować łodzi imigranckich.

W tym roku morskim szlakiem z Libii do Włoch dotarło już blisko 95 tysięcy imigrantów – ocenia w swym raporcie ONZ. To rekordowa liczba.

Zobacz też: Administracja Baracka Husseina Obamy oszukała wszystkich Amerykanów. Po raz kolejny Trump miał rację

7 KOMENTARZE

  1. Buhaha naruszenue suwerenności…. Wojskowi dostaja w lape od handlarzy ludzmi i przewoźników i szkoda im by Włosi taki dobry biznes im rozwalili.

  2. Czy ewentualne zbombardowanie Włoskich okrętów nie będzie podchodzić pod art. 5 w połączeniu z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego? Zobaczylibyśmy wtedy jak w praktyce wygląda zastosowanie tych artykułów.

  3. Jakieś teorie spiskowe na temat związków libijskich władz z przemytnikami ludzi to tym razem kompletny bullshit. Przecież ekonomicznie to Libia więcej straci na ubytku siły roboczej, a powody są dwa proste: 1. Zwalczanie akcji zwalczania nielegalnej imigracji Libijczyków do Europy ma wartość propagandową, podobnie jak postawa meksykańskiego prezydenta/premiera względem amerykańskiego muru. Chodzi zwyczajnie o to, żeby zadowolić lud, że pomimo tego, że łamie międzynarodowe ustalenia jak nienaruszalność granic, to władza wyżej stawia ich zadowolenie niż prawo. 2. Pomimo tego, że na dłuższą skalę więcej ludzi to oczywiście lepiej dla ekonomii, dla ustabilizowania takiego rozpieprzonego kraju jak Libia, opłaca się eksportować najbardziej wyskokowy element, żeby nie było tam jakiejś kolejnej rewolucji od rewolucji. Teorie o związkach z handlarzami nigdy nie są w 100% wykluczone, ale to kompletnie niepotrzebna insynuacja. A to, że Włosi bez naruszania niczyjej suwerenności terytorialnej mogliby i powinni po prostu strzelać do barek na swoim własnym wybrzeżu, to już inna sprawa (nie, nie byłaby to ciągła rzeź niewiniątek; po pewnym czasie nauczyliby się, że w Europie nie dostaje się szklanych domów w Monachium i darmowych dziewic w Berlinie, a zamiast tego kulkę w ponton na Morzu Śródziemnym i zaprzestali by inwazji; jest nadzieja, że jakoś strasznie wiele by ich nie zginęło zanim nauczyliby się, że Europa to może być piekło a nie raj, jak teraz im się wciska).

    • Bardzo dobra analiza, nie można wykluczyć że mniejsi rangą wojskowi coś tam w łapę dostają, ale oskarżanie generała libijskiego o branie łapówek to chyba jednak przegięcie. Nie ten poziom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here