Zmarł prof. Bogusław Wolniewicz. R.I.P.

Profesor Bogusław Wolniewicz Foto: yt

W wieku 89 lat zmarł dzisiaj wybitny polski logik i filozof prof. Bogusław Wolniewicz.

Zobacz: WSPOMNIENIE O MĘDRCU. TOMASZ SOMMER O BOGUSŁAWIE WOLNIEWICZU

Należał do najwybitniejszych umysłów polskiej prawicy.

Zasłynął bezkompromisową obroną cywilizacji europejskiej przed lewicą, którą określał mianem „lewactwa”.

Prof. Wolniewicz urodził się 22 września 1927 r. w Toruniu. Był synem działacza narodowego zamordowanego przez Niemców. Uczeń Henryka Elzenberga, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina. Prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Wolniewicz przez lata współpracował z tygodnikiem „Najwyższy CZAS!”. Redaktor naczelny „NCz!” Tomasz Sommer przeprowadził z nim wywiad-rzekę „Zdanie własne”. RIP

67 KOMENTARZE

   • Mam nadzieję że był do końca wierny swoim wartościom, w tym ateizmowi a nie jak jakiś oleksy czy jaruzel zmieniał ideologię w obliczu śmierci.

   • Gdyby odwrócenie było prawdziwe można by było mówić o nawróceniu. Skoro jednak odwrócenie jest tylko poglądem, własną wiarą i wytworem wyobraźni to tym samym jest nawrócenie. Prawdą jedyną jest zrozumienie, że nigdy nie było żadnego odwrócenia i to zrozumienie mylnie nazywa się nawróceniem.

    Tak jak ryba w wodzie może wierzyć lub nie wierzyć, że przez całe życie jest w wodzie, podobnie człowiek. Może on w coś wierzyć lub nie wierzyć, szukać lub zaprzeczać, ale nigdy nie zmienia to faktycznego stanu rzeczy.

    Sądzę więc, że wszystko będzie dobrze.

   • Pusty… wiele wyjaśnia. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. Był człowiekiem mądrym, prawym i sprawiedliwym, bezkompromisowym. Nie walczył z wiarą. przeciwnie. Jeśli nie dane mu było uwierzyć w Boga osobowego nasza w tym również wina. Rycerzu, a Ty pomodliłeś się choć raz za niego? Pozdrawiam.

   • Niby filozof a głupi, bo ateista. Powszechnie wiadomo, że żydzi to najgłupszy narodek na świecie.
    Dowodem na to jest powszechnie znany a przez nikogo nie dostrzegany fakt-dowód, że żydzi przez 2000 lat(!) nie rozpoznali prawdziwego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i Maryji matki Bożej, których to rozpoznają nawet małe dzieci jak w Fatimie. To są dekle. Wyjątkowo tępe i stąd te „błyskotliwe” teorie ewolucji, względności i wielkiego wybuchu! (najlepszy jest oczywiście „wielki wybuch” – walnęło coś z niczego i powstał Wszechświat).
    To są brednie dla jeszcze głupszych szabes-gojów. Nie ma ani jednego dowodu na te brednie mośka Darwina w odróżnieniu od tysięcy dowodów na zaistnienie potopu ok. 4400 lat temu.

   • Prof. Wolniewicz nawrócił się kilkanaście lat przed śmiercią !! Jak niewiele o nim wiecie… Nie rzadko był też gościem audycji:”Rozmowy niedokończone”, w tv Trwam.

   • Widzisz @Pusty Rycerzu dla mnie nie trzeba być wierzącym aby być wartościowym. Jeśli idzie o Ś.P Profesora Wolniewicza…
    Był to człowiek nietuzinkowego intelektu.

    P.S. Gwoli ścisłości ja nie wierzę. Po prostu wiem. Natomiast szanować ludzi mogę za intelekt, kindersztubę i wiele więcej. Nie mam wymagań żeby byli „wierząc” i w jakąś konkretną do tego religię. To może być judaizm, muslimizm a nawet buddyzm czy jakaś sekta. Interesuje mnie jaką wartość ten człowiek wnosi.
    Pozdrawiam.

  • Do Użytkownika @Bastet

   Pan Wielce Szacowny Profesor Wolniewicz postanowił więcej nie występować w Radiu Maryja odkąd Pan Profesor Jerzy Robert Nowak przestał tam być zapraszany.
   Są różne teorie dlaczego tak się stało a jedna z nich to taka z której wynika że Pan Nowak został po prostu „zhandlowany” (czy też jego obecność) gdyż nie podobał się pewnym środowiskom.
   Pan Profesor Wolniewicz postąpił tak w geście solidaryzacji za co ma mój szacunek. (choć nie tylko za to)

   Chwała Panu Wolniewiczowi. Chwała.

 1. popłakałem się – byłem zakochany w jego wykładach, miałem tyle pytań do Profesora 🙁 to co we mnie zasiał to nadzieja – mimo że sam był i deklarował się jako ateista

   • Dziękuję, ja znam wykłady prof. Kosseckiego, ja nie mogę się pogodzić że nie usłyszałem odpowiedzi na moje pytania od prof. Wolniewicza – czułem wewnątrz że to co bym usłyszał od niego pomogłoby mi w życiu – tak na co dzień. Był moim mentorem 🙁

   • @Bartłomiej
    Ty się weź do roboty zamiast tu wypisywać smętne teksty – to najbardziej Ci pomoże.

 2. To nie on wymyślił pojęcie „lewak”. Lewak to po prostu skrajny,fanatyczny lewicowiec. Tak stoi w moim słowniku z 1989.
  Będzie nam Pana Profesora brakowało…
  On wiedział, że najgorszymi dla naszej cywilizacji są islamiści i skrajna lewica (lewacy), którzy chcą to bydło do nas wprowadzić.

 3. Starszy pan, bezkompromisowy, mówił jak jest. Boże kochany, takiego człowieka nieprędko znajdziemy na prawicy, a Lis się pewnie ucieszy.

 4. Ja nie ze wszystkim się zgadzałem z Profesorem, uważałem że filozof musi stać z dala od polityki – niczym Chrystus. Zadaniem filozofa było odpowiadać na pytania o sens życia – Profesor ich udzielał.

  • Uważam, że filozof to obiektywny myśliciel. Czy prof. Wolniewicz był takim ? Mam wątpliwość, gdyż w wielu rozważaniach Pana Profesora dominowała polityka, i to bardzo agresywna wobec innych, wyznających inny punkt widzenia niż On.

 5. „Pośród wielu ujemnych cech lewactwa
  najbardziej wydatną jest głupota”

  RIP

  Wystarczy zobaczyć ten filmik, jak to reporter TVP próbuje się bronić, i to nie przez jakiegoś gówniarza, tylko ~50-letniego faceta.

 6. W 1955 złożył wniosek o członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i został do niej przyjęty w 1956[2]. Pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Uczelnianego PZPR w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku[3]. Członkiem PZPR (mimo niechęci wobec rządów Gierka) pozostał do 1981 czyli komuch jak ten Piotrowicz prokurator

  • Saryusz, dawno nie odczuwałem takiej odrazy do człowieka, jak ja teraz do Ciebie. Idź na pogrzeb i powiedz to jego synowi i reszcie rodziny w czasie pogrzebu nad trumną debilu.

   • Nie chodzę na pogrzeby komuchów. Zwłaszcza tak odrażających jak ten łysoń. Całe życie robił partyjna karierę jako marksistowski filozof – wierny pupilek Adama Schaffa – a jak komuna upadła to nagle wylądował w Radiu Maryja i by dorobić do emeryturki krzyczał na innych, że są „lewacy”.

   • @Saryusz W jednym zdaniu ująłeś całe bezwartościowe życie bolszewika, który co prawda udawał „coś lepszego” ale nagan przebijał przez płaszcz.

 7. Był szczery i miał odwagę glosić swoje pogłądy.No i posiadał inteligencje i zdolnosc logicznego myslenia.Do tego wiedza, otwarty umysł i mamy rzadko spotykany homo sapiens, tak różny od wszelkiej masci homo politicus i homo celebritus, w której to masie grzeznie spoleczenstwo.

 8. Wolniewicz contra matrioszka
  dedykuję panu profesorowi Bogusławowi Wolniewiczowi

  Przeciw staremu profesorowi,
  Co się wyzwolił z marksizmu pęt,
  Lewak wystąpił: „Nic nie wysłowi
  Nietolerancji Twej. Budzi wstręt!”

  „Skoro wstręt budzę – profesor rzecze –
  Weź tolerancji sam przykład daj:
  Głosić OHYDĘ mą skończ, człowiecze!
  Z Tobą praw równych mam nie mieć, why?”

  Lewak trafiony rozsądku głosem,
  Rozpękł się!… Wewnątrz postępak tkwił,
  Co na cios słowem, sam słowa ciosem
  Tak w profesora, jak w bęben bił:

  „Czuć ksenofobią nauki Twoje!”
  Profesor na to: „Fobos to strach,
  Ksenos to obcy… Tak, ja się boję!
  Czy nie mam prawa?” Postępak – trach!…

  Lecz w postępaku ciapaty siedział:
  „Rasisto, islam niemiły Ci!”
  „Związek – profesor mu odpowiedział –
  Religii z rasą wytłumacz mi!”

  Nie wytłumaczył. Prawdą sieknięty,
  Rozpadł się… Wewnątrz ktoś jeszcze tkwił.
  Spiritus movens, co elementy
  Wszystkie poruszał. On w ryk co sił:

  „Antysemito!!!…” – Tak profesora
  Zowie matrioszki wewnętrzny rdzeń.
  – „Wołaj do lustra! Wyjaśnić pora
  Prawdę tak jasną, jak jasny dzień:

  Antysemitą jest ten jegomość,
  Który Semitów nie lubi, tak?
  Z Sema Araby są …miej świadomość!”
  No i matrioszki rdzeń trafił szlag.

  • Był zwolennikiem eutanazji. Sam o tym mówił. Nie zdziwiłbym się, gdyby, nie widząc sensu dalszego przedłużania marnej egzystencji, zapragnął z niej skorzystać. Szkoda, jeśli nie zdążył się nawrócić i skorzystać z miłosierdzia Jezusa, który przygotował i jemu miejsce w nowym, duchowym świecie. Oprócz rozumu, który miał, potrzebna była wiara, której nie miał. Ot pycha naukowców.

 9. Bedzie mi go bardzo brakowalo, glos rozsadku, mam jego ksiazki i sluchalam jego wszystkich wykladow „glos racjonalny” odpoczywaj w pokoju.

 10. Żenada i niedobrze mi się robi jak czytam niektóre komentarze, bo nawet nie potraficie uszanować człowieka po śmierci. Zanim zaczniecie spójrzcie na siebie, bo umysłem i rozumem nie dorównujecie mu za grosz bo byście nie pisali takich głupot…
  Spoczywaj w pokoju Panie profesorze.

 11. Pozostanie w pamięci jako kontynuator POLSKIE LOGOS A ETHOS aby dalej bronić wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,czytaj GRECKO-RZYMSKIEJ.
  Obronić POLSKOŚĆ to znaczy obronić te WARTOŚCI.

 12. koomuch zawsze jest komuchem i tłumaczy nam że był młody i głupi ,zapisał się do pzpr-u bo mu kazali Nie mówi jakie miał profity [na przykład mieszkanie ] -przeprasza ale mieszkania nie odda .A jak był w sród swoich to się poklepywali ,uśmiechali ,dobrze się czuli .ZNAŁEM TAKICH …. sZMATY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here