Bogactwo czy skrajna bieda? Oto ile zarabia się w poszczególnych gminach. Sprawdź, jak wypada Twoja [MAPA]

47 709 zł tyle średnio zarobił mieszkaniec Kleszczowa w 2017 roku. To właśnie gmina Kleszczów w województwi Łódzkim jest najbogatszą gminą w Polsce według badań GUS.

Średni dochód na mieszkańca gminy Kleszczów to ponad 12 razy więcej niż średnio w gminach i niemal 17 razy więcej niż Komprachcicach, gminie wiejskiej w woj. opolskim, gdzie dochody są zdecydowanie najniższe, bo zaledwie 2 822 zł.

Zobacz także: SZOK! Wojsko we Włoszech bezradne. Pięciu wojskowych nie daje rady zatrzymać jednego nielegalnego imigranta [VIDEO]

Na drugim miejscu pod względem dochodów, według danych GUS, znalazła się gmina wiejska Rewal w woj. zachodniopomorskim, gdzie do gminnej kasy wpłynęło w zeszłym roku 20 082 zł.

W czołówce są również: Krynica Morska w woj. pomorskim 17 849 zł oraz Rząśnia, gmina wiejska w województwie łódzkim 11 374 zł.

W badaniu wzięto pod uwagę zarówno dochody własne – czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT – ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

W raporcie nie brano pod uwagę Warszawy, która została zbadana oddzielnie.

Miasto stołeczne charakteryzowało się ponad dwukrotnie wyższymi dochodami od średnich dochodów gmin, były również wyższe o ponad połowę od średnich dochodów uzyskanych przez miasta na prawach powiatu.

fot. GUS

źródło: GUS / Wolność24.pl

8 KOMENTARZE

  1. Czy p. Orłowski rozumie, to co napisał? To nie mieszkańcy gmin zarabiali, to są dane o dochodzie GMINY w przeliczeniu na mieszkańca!

  2. Autor chyba sam nie rozumie danych, które przedstawił. Na to zwrócił już uwagę Jerry. Skąd bierzecie tych niby dziennikarzy? Łapanka pod gimnazjum?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here