Janusz Korwin-Mikke o wolnorynkowym Romanie Dmowskim. Prezes cytuje artykuł Jana Bodakowskiego

Janusz Korwin-Mikke (fot. Jan Bodakowski) i ROman Dmowski (fot Wikipedia Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych Author Photo: Harris & Ewing color: Oldphotosincolor)

Jak przypomina Janusz Korwin-Mikke w swoim wpisie na Facebooku „153 lata temu, 9 sierpnia 1864 roku urodził się Roman Dmowski, architekt niepodległej Polski, ojciec idei narodowej, współzałożyciel i przywódca Narodowej Demokracji, przedstawiciel Polski na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku i sygnatariusz traktatu wersalskiego, minister spraw zagranicznych w 1923 roku”.

Zdanie Janusza Korwina-Mikke „warto przypomnieć jakie poglądy gospodarcze miał śp. Roman Dmowski” o których w swoim artykule „Nieustannie aktualne poglądy Dmowskiego o szkodliwości biurokracji i wysokich podatków” na portalu Prawy pl pisał Jan Bodakowski.

W cytowanym przez Janusza Korwina-Mikke artykule można przeczytać: „Zdaniem Romana Dmowskiego „podatki zaś państwowe i inne doszły do takiej wysokości, że stały się tamą dla rozwoju życia gospodarczego”. Konsekwencją tego jest „konieczność zredukowania machiny państwowej, a przeto zmniejszenia kosztów jej utrzymania, narzuca się, jako rzecz niesłychanie pilna”. Dodatkowo zdaniem Dmowskiego rząd to „najmniej oszczędny i najlekkomyślniejszy konsument” zaopatrujący się u nieuczciwych sprzedawców.

Roman Dmowski pisał, że „Polska niszczeje z trzech głównych przyczyn. Po pierwsze żadne państwo nie ma takiej kosztownej machiny państwowej ze wszystkimi jej przybudówkami, w stosunku do dochodów narodu z jego wytwórczości. Koszty utrzymania państwa tak wielkim ciężarem legły na jego ludności, że ta jedna przyczyna wystarczyłaby do uniemożliwienia normalnego rozwoju życia gospodarczego”.

Ideolog narodowej demokracji przestrzegał, że koszty „administracji państwa i wszelkich jego instytucji pożerają zarobki ludności produkcyjnej i przyczynia się w ogromnej mierze do zabicia wytwórczości. Już dziś żaden kraj w Europie nie wytrzymuje wszelkiego rodzaju podatków, wynikających ze zbyt kosztownej organizacji państwa”.

Roman Dmowski postrzegał rozrośniętą machinę państwa jako przejaw potwornej głupoty, prymitywizmu, pasożytnictwa i niedbałości o państwo. Uważał, że machina państwa musi być na miarę naszych możliwości finansowych, a „system podatkowy przekształcić [należy] tak by nie zabijał wytwórczości”. Roman Dmowski podkreślał też, że „Kapitalizm wreszcie nowoczesny dał światu naszemu dobrobyt i bogactwo przy żadnym innym systemie nie osiągalne”.”

Jan Bodakowski

Zachęcamy też do lektury
Wideo – Bodakowski na demonstracji przeciwko „Klątwie”: lepsze niskie podatki niż sztuka nowoczesna

9 KOMENTARZE

  1. Skoro Dmowski chwalil kapitalizm, to pewnie ONR, NOP i inne nacjololo go nienawidza. EEee, po namysle…pewno nigdy nawet nie czytali tego dosc madrego Polaka.

  2. Dmowskiego poglądy ewoluowały. Zwłaszcza wielki kryzys trochę zmienił spojrzenie narodowców. Warto przypominać też poglądy Rybarskiego, Heydla, Grabskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here