Komunikat BBN ws. zmian w wojsku. „Prezydent oczekuje szybkiego zakończenia praca nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi”

prezydent Andrzej Duda wita żołnierzy NATO/ foto: PAP

Prezydent Andrzej Duda oczekuje szybkiego zakończenia prac nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi – podało BBN w czwartkowym komunikacie. Według Biura do 10 sierpnia szef MON Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków ws. nominacji generalskich.

Reforma jest wspólnym postulatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz obecnego rządu – podkreśliło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Według niego intencją prezydenta jest, by „zmiany te realizowane były w ramach racjonalnego procesu uzgodnień”.

Biuro przypomniało, że swoje rekomendacje w tym zakresie prezydent przedstawił 12 kwietnia br. podczas odprawy kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP. Zostały one również omówione podczas zainicjowanych przez prezydenta roboczych konsultacji między BBN a MON.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński zdradził kiedy skończą się miesięcznice smoleńskie. Jest tylko jeden warunek

W ich trakcie BBN przedstawiło własne propozycje zmian, pod koniec czerwca przesłało uwagi do przygotowanego przez MON projektu ustawy – podkreśliło BBN w komunikacie. Reforma dowodzenia – zaznaczono – została uznana przez Andrzeja Dudę za jeden z głównych priorytetów rozwoju sił zbrojnych.

Biuro poinformowało także, że do 10 sierpnia br. minister obrony Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy i kolejne stopnie generalskie. Przypomniało, że prezydent odłożył decyzję o ich rozpatrzeniu w związku z trwającymi uzgodnieniami dotyczącymi reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich miała się odbyć 15 sierpnia w czasie Święta Wojska Polskiego.

W komunikacie BBN przypomniało, że od początku kadencji prezydent awansował 26 oficerów na pierwszy i kolejne stopnie generalskie oraz mianował nowych oficerów na wszystkie najwyższe stanowiska w siłach zbrojnych: szefa Sztabu Generalnego, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej; prezydent wskazał także kandydata do objęcia stanowiska naczelnego dowódcy sił zbrojnych na czas wojny.

We wtorek – w dniu, w którym BBN poinformowało, że 15 sierpnia nie będzie wręczenia nominacji generalskich – MON oświadczyło, że nowa kadra dowódcza jest warunkiem zmian dostosowujących wojsko do nowych wyzwań. W komunikacie resortu obrony zaznaczono także, że projekt przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, a wyniki zostały przekazane BBN.

Wiceminister obrony Tomasz Szatkowski komentując w czwartek relacje pomiędzy MON a BBN podkreślił, że komunikacja podczas pracy nad zakończonym pod koniec maja br. Strategicznym Przeglądem Obronnym była bardzo dobra.

Jego elementem była analiza obecnego systemu kierowania i dowodzenia armią oraz rekomendacje co do planowanej reformy tej struktury. Szatkowski wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć współpracę na gruncie merytorycznych argumentów i interesu państwa.

Przeczytaj też:  Szokujące nagranie ze szpitala. Ratownik skopał ciężarną pielęgniarkę. To jest chore [VIDEO]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here