„Lucyfer” nas opuszcza, ale nadchodzą groźne burze. Dzisiaj ostatni dzień upałów. Od jutra nagła zmiana. Zobacz co nas czeka w najbliższych godzinach i dniach

burza fot pixabay.com

Wygląda na to, że upały opuszczają Polskę i być może już nie powrócą w tym roku.

Polska znajduje się pod wpływem niżu, którego ośrodek przemiesza się znad Czech nad zachodnią Polskę. Na zachodzie zaznacza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego.

Przeważający obszar kraju pozostaje w gorącym powietrzu zwrotnikowym, jedynie nad krańce zachodnie zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarne, morskie.

Z uwagi na niepewną sytuację synoptyczną Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla prawie połowy kraju.

Z uwagi na niepewne prognozy nasz obszar 2 stopnia zagrożenia został poszerzony, ponieważ do końca nie wiadomo gdzie przejdzie strefa silnych burz. Jeśli sytuacja będzie dynamiczna, prognoza będzie aktualizowana!

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej, centralnej i południowej głównie z powodu wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, opadów gradu oraz ryzyka wystąpienia trąby powietrznej

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski centralnej oraz wschodniej ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

Źródło: lowcyburz.pl

W piątek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. W zachodniej połowie zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie gwałtowne, z opadami gradu, które przemieszczać się będą z południowego zachodu na północ.

W czasie burz wysokość opadu do 25 mm, a lokalnie nawet do 50 mm.

Temperatura maksymalna od 20 st., 24 st. nad morzem i miejscami na północnym zachodzie do 27 st., 32 st. na przeważającym obszarze i 37 st. w południowo-wschodniej części kraju. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowo-wschodniego. W rejonach burz porywy wiatru nawet do 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę w województwach wschodnich zachmurzenie przeważnie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem.

W czasie burz wysokość opadu do 30 mm, a miejscami, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim i Kujawach nawet do 40 mm.

Temperatura minimalna od 14 st., 17 st. na zachodzie do 20 st., 21 st. lokalnie na wschodzie i południowym wschodzie. Wiatr słaby, południowo-wschodni, od zachodu kraju skręcający na zachodni i północno-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 90 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie kraju, a na południowym wschodzie i wschodzie początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem.

W czasie burz wysokość opadu do 40 mm.

Temperatura maksymalna od 18 st., 21 st. w zachodniej połowie kraju oraz nad morzem do 29 st., 32 st. na krańcach wschodnich, a na Podkarpaciu lokalnie do 35 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami porywisty, przeważnie zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

W piątek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 33 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna 21 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

W sobotę w stolicy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, skręcający na północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Źródła: PAP / lowcyburz.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here