W Święto Wojska Polskiego odznaczenie dostanie tylko amerykański generał. Gdzie Polacy?

prezydent Andrzej Duda wita żołnierzy NATO/ foto: PAP

Konflikt pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem spowodował, że prezydent wstrzymał mianowanie 14 pułkowników na stopień generalski. Nie będzie też wręczania medali i odznaczeń państwowych.

Nie do końca. Będzie jeden wyjątek. Amerykański generał Frederick Hodges, otrzyma Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. To ma być dowód uznania za jego wkład w rozwój polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, a szczególnie za wzmacniania wschodniej flanki NATO i zwiększania obecności wojsk USA w Polsce. Ta uroczystość odbędzie się przed rezydencją, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, o godzinie 12.00 w ramach Centralnej Parady Wojskowej.

Czytaj też: Duda traci zaufanie do swojego ministra. Czy Szczerski kabluje Kaczyńskiemu, co dzieje się w prezydenckim pałacu?

Amerykańskiemu generałowi bardzo dobre referencje wystawił b.dowódca wojsk lądowych gen. Skrzypczak: „Generał jest wielkim przyjacielem Polski od dawna. Jak najbardziej zasługuje na to zaszczytne odznaczenie. Gdy byłem dowódcą polskiego kontyngentu w Iraku, Hodges – wtedy jeszcze pułkownik – był szefem oddziału operacyjnego całego korpusu. Mieliśmy świetne relacje. Bardzo też wspierał Polaków. Dzięki temu mieliśmy otwarte drzwi do dowódcy całego korpusu, a to było gwarancją wsparcia w działaniach bojowych.”

Czytaj też: To już otwarta wojna prezydenta z PiS i Macierewiczem. W Święto Wojska Polskiego nie będzie nominacji generalskich

Komentarz: Wewnętrzna wojenka w obozie rządzącym skutkuje takim paradoksem, że w święto Wojska Polskiego jedynym nagrodzonym będzie cudzoziemiec. Walczący o władzę nad wojskiem zaczynają niestety w swoje przepychanki wciągać oficerski korpus, co zawsze jest złe dla państwa. W decyzji prezydenta Dudy odmowy podpisania nominacji generalskich trudno doszukać się jakichś merytorycznych powodów, a wyjaśnienia w tej sprawie przekazane przez prezydenckie BBN są mało przekonywujące.

Źródłó: TVN

4 KOMENTARZE

  1. Polska armia i tak ma nadmiernie rozmnożone etaty generalskie w stosunku do ogólnego stanu osobowego, dlatego wielkiej tragedii nie będzie jak nie dostaną tych nominacji.Polskie państwo cierpi na monstrualny przerost biurokracji,dotyczy to również naszej armii, której znaczną część stanowią umundurowani urzędnicy.

  2. No i dobrze, odchudzić korpus gienierałów, na chorobę nam tylu? Swoj ą drogą chyba ci po Woroszylowce już wszyscy odeszli, bo jeśli NIE to mamy problem.

  3. Sluszna taktyka.Najwazniejsze ze zostali nominowani.Teraz beda bardziej owocni.Awanse ich nie mina.Zycze dalszej wspolpracy z panem Macierewiczem.Proponuje awans i odznaczenie posmiertne dla mojego dziadka szer.Adama Ganiec ochotnika ktory w 1919 wstapil do Legionow Polskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here