Brytyjczycy nie chcą na tronie księcia Karola i jego żony Camilli. Wolą kogoś innego

Książę Karol. Foto: wikimedia / Arnaud Bouissou

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę Wilhelm powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II, a nie pierwszy w linii sukcesji jego ojciec Karol – wynika z sondażu ICM dla tabloidu „The Sun”.

Według badania aż 51 proc. Brytyjczyków uważa, że należy pominąć najstarszego syna monarchini i oddać tron Wilhelmowi, który reprezentuje młodsze pokolenie rodziny królewskiej.

Karol, który jest zgodnie z protokołem następcą tronu, może liczyć na poparcie zaledwie 22 proc. ankietowanych.

68-letni książę Walii zmaga się z krytyką za rozpad małżeństwa z Dianą po tym, jak w 20. rocznicę jej śmierci w tragicznym wypadku samochodowym w Paryżu media opublikowały szereg listów, wspomnień i nagrań, w których księżna mówi o zaniku uczuć w ich związku i braku wsparcia ze strony rodziny królewskiej, w tym królowej Elżbiety II.

Następca tronu uzyskał większe poparcie od Wilhelma w zaledwie jednej grupie demograficznej – powyżej 75. roku życia – gdzie zyskał sympatię 45 proc. respondentów, czyli o 2 pkt proc. więcej niż jego syn.

Jednocześnie wśród najmłodszej grupy Brytyjczyków pomiędzy 18. a 34. rokiem życia mógł liczyć na poparcie zaledwie dziewięciu procent ankietowanych.

Czytaj też: Książę Wilhelm: Polska jest dla Wielkiej Brytanii przykładem odwagi, zdecydowania i odporności

Jednocześnie ankietowani ocenili, że gdyby Karol zasiadł na tronie, to jego wieloletnia partnerka i żona Camilla powinna otrzymać jedynie tytuł księżnej małżonki (36 proc.), a nie królowej małżonki (27 proc.) ze względu na szacunek dla Diany i fakt, że jest rozwodniczką. Jednocześnie aż 37 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.

Czytaj też: Książęca para z wizytą w Stutthof. A brytyjskie media: „To polski obóz koncentracyjny” [VIDEO]

W lipcu br. podczas pięciodniowej wizyty w Polsce i Niemczech książę Wilhelm odwiedził wraz ze swoją małżonką księżną Kate i dziećmi (kolejnymi następcami tronu – George’em i Charlotte) Warszawę, Sztutowo i Gdańsk.

91-letnia królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Książę Wilhelm i księżna Katarzyna. Foto: PAP/EPA: Andrew Parsons / Sunday Times

9 KOMENTARZE

 1. Ciekawe, ze ci sami ludzie, ktorzy uwazaja JKM-a za wariata, bo mowi o wprowadzeniu monarchii, podniecaja sie, jak tylko krolowa Elzbita czy ktos z jej rodziny baka pusci…

  • Bo UK tak naprawdę nie jest monarchią tylko republiką gdzie premieroprezydentem jest Teresa May tak jak w USA Trump.
   Elżbieta II ma mniej do gadania w UK niż radny gminny.
   Ona nie ma ŻADNEJ władzy.
   Dziwi że Brytyjczycy chcą dalej utrzymywać tą fikcję zamiast wysłać Elżbietę i Karola na emeryturę a Wilhelma do uczciwej pracy w lotniczym pogotowiu ratunkowym bo jest z wykształcenia pilotem śmigłowca.
   No ale to postimperialne kompleksy jak to było cudownie w XIX wieku gdy Wielka Brytania rządziła połową świata a połowa Brytyjczyków nie miała butów.

   Prawdziwą monarchią jest Korea Północna bo tam Kim ma realną władzę i władza przechodzi z ojca na syna. Dlatego ideałem prawiczków jest Korea Północna a nie Wielka Brytania.

   • To, że KRLD jest monarchią nie oznacza, że sama istota monarchii jest zła, ponieważ tam monarchia jest zwyrodniała, tak samo jak zwyrodniała jest demokracja w Eurokołchozie, bo jest w ogóle fikcją. Wybierz mnie na króla, a się przekonasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here