Już pięć śmiertelnych ofiar nawałnic! DZIŚ KOLEJNE BURZE. Dwa województwa z ostrzeżeniami trzeciego stopnia. Zobacz MAPĘ ZAGROŻEŃ

nawałnice_Makowski_wiceburmistrz-Wolomina
Zdj, ilustr.

Do pięciu wzrosła liczba ofiar nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Piąta ofiara to 48–latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim.

O piątej ofierze poinformował w sobotę Waldemar Świąder z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Pozostałe cztery ofiary, o których już wcześniej informowały służby, także zginęły w rejonie chojnickim. Były to dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat – uczestniczki obozu harcerskiego w Suszku: przynajmniej jedna z nich przebywała w namiocie przygniecionym przez drzewo.

Czytaj: Obóz harcerski zniszczony przez nawałnicę: NOWE INFORMACJE. Zabite harcerki to dziewczynki z Łodzi

Jak poinformował Świąder 27 innych uczestników obozu w Suszku zostało przewiezionych do szpitali, gdzie jest im udzielana pomoc. Poza tym z terenu obozu ewakuowano 145 innych jego uczestników: przewieziono ich do szkoły w Nowej Cerkwi.

Na skutek nawałnicy śmierć poniósł też, w miejscowości Swornegacie, 29-letni mieszkaniec Warszawy, który nocował w namiocie przygniecionym przez wiatrołom. W okolicach miejscowości Konarzyny zginęła z kolei 56-letnia kobieta (przygniótł ją komin, który zawalił się wraz z częścią domu zburzoną przez padające drzewo), obrażeń doznały też dwie inne osoby przebywające w obiekcie, w tym mąż ofiary.

Świąder poinformował też, że na terenie województwa bez prądu pozostaje około 84-86 tysięcy odbiorów, z czego większość – 76 tys. to mieszkańcy regionu gdańskiego. Świąder wyjaśnił też, że drogi krajowe na terenie województwa są już przejezdne, utrudnienia spowodowane wiatrołomami mogą być jeszcze na drogach wojewódzkich, w tym drodze nr 229 i 214.

Czytaj też: Śmiertelny bilans nawałnic. Zabici i ranni.”Nie pamiętam już tak tragicznej nocy”

Tymczasem na sobotę zapowiadane są kolejne gwałtowne burze. Najbardziej zagrożone są dwa województwa. IMGW wydał ostrzeżenia 3 stopnia dla województwa lubelskiego i podkarpackiego. Przestrzega przed upałem oraz gwałtownymi opadami deszczu z gradem. Maksymalna temperatura na tych terenach może dojść do 35 stopni Celsjusza. Prędkość wiatru może sięgnąć nawet 100 km na godzinę.

Poniżej mapka, pokazująca najbardziej zagrożone przez nawałnice województwa.

Zobacz też: Niewiarygodne szczęście. 7 pięter w dół w swoim BMW i przeżyła (WIDEO)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here