Katedra gnieźnieńska została uszkodzona. Gniezno, pierwsza stolica Polski, jest zdewastowane

Uszkodzony przez nawałnicę dach katedry w Gnieźnie fot. PAP autor: Marek Zakrzewski

Pierwsza stolica Polski padła ofiarą żywiołu, który nawiedził nasz kraj. Miasto zostało w znacznym stopniu zdewastowane, a słynna katedra uszkodzona. Natura uderzyła w miasto i „panowała” w nim przez pół godziny.

Przez Gniezno przeszła straszna nawała, która pozrywała dachy, powyrywała drzewa w takiej ilości, ze w pewnym momencie miasto było odcięte od reszty kraju. Zostały zniszczone parki, uszkodzony plac św. Wojciecha. Całe centrum zostało zalane. Betonowe bloki spadały z dachu. Zostały zerwane nawet dachy z bloków. Na cmentarzach zostały polamane nagrobki.

Czytaj też:Premier przerwała urlop i nadzoruje zarządzanie kryzysem. IMGW znowu ostrzega o upałach, burzach i gradzie

Żywioł nie oszczedził też słynnej gnieźnieńskiej katedry. Olbrzymi liczący kilkadziesiąt metrów płat dachu został zerwany przez wiatr i upadł na ziemie. Wokół katedry zostały połamane drzewa. Zerwały się także inne częsci dachu. W katedrę uderzył też piorun.

Czytaj też: Już pięć śmiertelnych ofiar nawałnic! DZIŚ KOLEJNE BURZE. Dwa województwa z ostrzeżeniami trzeciego stopnia. Zobacz MAPĘ ZAGROŻEŃ

Ks. kan. Jan Kasprowicz, probosz katedralnej parafii powiedział, że nie tylko zerwane zostały różne części dachu, ale została także powyginana blacha na dachu.

Źródło: TVN24

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here