Mięso świń ze skażonych stref trafi do szkolnych stołówek? To decyzja rządu. „Konsumenci nie otrzymają informacji”

Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o zagospodarowaniu mięsa świń, pochodzących ze stref zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń – ASF. Znalazło też grupę firm, które je przetworzą. Ich dane mają pozostać w tajemnicy.

Sprawę ujawnił serwis Wirtualna Polska. Konsumenci, do których trafi przetworzone mięso, nie będą wiedzieć o jego pochodzeniu. Produkty trafią do rolniczych agencji, a te przekażą je do jednostek budżetowych: wojska, zakładów karnych, szpitali, a nawet szkół.

W lipcu rząd wprowadził nowe przepisy, które mają na celu usprawnienie walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Podczas spotkań z przedsiębiorcami w Ministerstwie Rolnictwa wielokrotnie zachęcano do zagospodarowania mięsa zwierząt ze stref zajętych przez wirusa. W końcu rządowi udało się znaleźć grupę producentów, która przerobi je na konserwy.

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że produkty będą w pełni bezpieczne. Każda świnia, która zostanie zakupiona w strefie zagrożonej ASF, będzie przebadana, a jej mięso będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza. Przepisy przewidują skup stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa i przerobienie ich na konserwy. Będzie ono zamawiane z pominięciem prawa zamówień publicznych- informuje ministerstwo.

Czytaj też: Śmiertelny bilans nawałnic. Zabici i ranni.”Nie pamiętam już tak tragicznej nocy”

4 KOMENTARZE

  1. Zauwazyliscie , ze afrykanski pomor swin zbiegl sie z czasem gdy pan Godson zaczol chodowac w afryce w 600 ha gospodarstwie swinie? Unia daje prawo do kwat bezclowach z 3 swiata.

  2. Ciekawe czy firmy liczą się z tym, że gdy wyjdzie na jaw, że to one przetwarzały mięso z ASF, a wyjdzie bo rząd mamy wyjątkowo nieudolny, oznacza to ich koniec?

  3. Rząd, który chce nakarmić społeczeństwo takimi konserwami działa w od dawna zaplanowany sposób. „Zrobimy WSZYSTKO dla kasy…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here