Rodzina skazana za niewolnictwo i handel ludźmi. „Żyli jak milionerzy”

Rodzina Rooney'ów (fot. PAP/EPA)

Zmuszali ludzi do pracy za grosze, czasem zupełnie za darmo, podczas gdy sami opływali w luksusie. 11-osobowa brytyjska rodzina Rooneyów została uznana za winną przestępstw związanych z współczesnym niewolnictwem i handlem ludźmi.

11 osobowa rodzina Rooney’ów została skazana za oszustwa, praktykowanie niewolnictwa i handel ludźmi. Skazani, dziesięciu mężczyzn i kobieta, prowadzili firmę zajmującą się robotami drogowymi, w której wykorzystywali finansowo, emocjonalnie i fizycznie grupę osiemnastu pracowników. Jak podkreśliła policja, „pracowali oni na ich bogate życie”, jednocześnie nie otrzymując odpowiedniej zapłaty.

Czytaj też:  Polski Bus wywrócił się na drodze. Wielu rannych

Eleven members of the Rooney traveller clan have been convicted of modern slavery offences
Rodzina Rooneyów

Członkowie rodzinnego gangu wyłapywali swoje ofiary spośród bezdomnych i osób z zaburzeniami, które wabili jedzeniem, pracą lub mieszkaniem, a następnie zmuszali do wielogodzinnych, ciężkich prac fizycznych, bez żadnego wcześniejszego przygotowania technicznego. Za wykonywaną pracę płacili im marne grosze, czasem kazali pracować zupełnie za darmo. Wiek ofiar wahał się między 18 a 63 rokiem życia. Jak ustalono, wielokrotnie byli głodzeni i bici. Jedną z osób rodzina przetrzymywała przez 26 lat! Warunki w jakich przetrzymywano porwane osoby były nieludzkie. Ofiary mieszkały w przyczepach pozbawionych bieżącej wody i toalet.

The family splashed out on luxury holidays while their victims lived in squalor
W takich warunkach mieszkały ofiary rodziny Rooneyów

The family's victims were forced to live in squalid conditions and work for little or no money

„Ofiarom zwykle zapewniano jedzenie wyłącznie, gdy pracowały, zwykle były to resztki po rodzinie.” – powiedział nadinspektor Nikki Mayo z policji w Lincolnshire – „Często ich jedyną zapłatą była paczka tytoniu i niewielka ilość alkoholu, co nie pomagało osobom z uzależnieniami i było kolejnym sposobem, w jaki skazani sprawowali nad nimi kontrolę.”

This is one of the caravans the slaves were forced to live in

Kiedy pracownicy rodziny Rooney’ów wykonywali prace fizyczne, członkowie gangu trudniący się nowoczesnym niewolnictwem korzystali z życia. Wyjeżdżali na drogie wycieczki do Meksyku czy Australii, kupowali drogie samochody, a nawet finansowali szkółkę piłkarską w Manchesterze.

Patrick Rooney's living conditions were very different to those his family abused
A tak żyła rodzina Ronneyów…

Śledczy znaleźli także warte ponad 100 tys. funtów skradzione dobra oraz odkryli, że część członków rodziny próbowała wykorzystywać osoby w podeszłym wieku, zachęcając je do przepisania nieruchomości na ich konto.

W trakcie policyjnych interwencji pod adresami powiązanymi z rodziną w hrabstwach Lincolnshire i Nottinghamshire, a także na terenie Londynu znaleziono szereg osób, które były ich niewolnikami.

In contrast pictures of the home of Patrick Rooney so the comfort the clan enjoyed

Dokładny wymiar kary zostanie wymierzony przez sąd we wrześniu.

Niewolnictwo w Wielkiej Brytanii?

Wyrok w tej sprawie zapadł zaledwie dzień po tym, gdy brytyjska Narodowa Agencja ds. Walki z Przestępczością (NCA) poinformowała, że skala współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi przyjeżdżającymi do Wielkiej Brytanii jest znacznie większa niż dotychczas sądzono.

Jak zaznaczono, zjawisko może dotyczyć nawet dziesiątek tysięcy osób na terenie całego kraju, a dotychczasowe szacunki wskazujące na 10–13 tys. ofiar były „jedynie wierzchołkiem góry lodowej”.

Czytaj też: Tragedia na obozie harcerskim. Nawałnice zabiły dwoje dzieci, wiele jest rannych. „Miejsce zniszczone i odcięte od świata”

Jednocześnie dodano, że najczęściej ofiarami handlu ludźmi padają osoby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polski, a także z Wietnamu i Nigerii.

 

Źródło: PAP / The Sun

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here