Tadeusz Płużański – konflikt prezydenta Dudy z ministrem Macierewiczem szkodzi Polsce, patriotyzm wymaga by wznieśli się ponad wzajemną niechęć

Tadeusz Płużański, Antoni Macierewicz (fot Jan Bodakowski) Prezydent Andrzej Duda/ PAP:Leszek Szymański

W wywiadzie „Tadeusz Płużański dla Frondy: Niebezpieczna zabawa w powagę majestatu” udzielonym Luizie Dołęgowskiej, znany historyk wyraził ubolewanie z powodu zamieszania z nominacjami generalskimi, które miały być jak co roku przyznane 15 sierpnia.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego zamieszanie z nominacjami podobnie jak i zamieszanie w wypadku weta prezydenta w sprawie reformy sądownictwa, może być kolejnym przykładem „braku porozumienia między rządem a ośrodkiem prezydenckim”. Zdaniem historyka obu stronom „zabrakło woli i chęci” by „usiąść i porozmawiać”.

Według Tadeusza Płużańskiego nie ma „jakiejś złej woli, natomiast sądzę, że to może wynikać też z jakiegoś niedoinformowania, z braku współpracy. Wiemy, że relacje rząd-prezydent są ostatnio napięte, a szczególnie relacje na linii MON-urząd prezydencki. i to od wielu miesięcy. Był szereg zgrzytów i ostrych, nieprzyjemnych słów z dwóch stron i to jest dalszy ciąg pewnej ,,wojenki” między ministerstwem Antoniego Macierewicza a Prezydentem Andrzejem Dudą. Ci politycy, z tego co wiadomo, raczej nie za bardzo się lubią”.

Jednak zdaniem Tadeusza Płużańskiego „sprawa polskiej racji stanu i kwestie bezpieczeństwa – a wojsko zapewnia bezpieczeństwo – wymaga jednak nie pogłębiania animozji, tylko poważnego przyjrzenia się tym kwestiom, nawet, jeśli się kto nie lubi, to musi rozmawiać”.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego to, „że nie możemy się dogadać w podstawowych sprawach, (..) nie służy nam na arenie międzynarodowej”.

W wywiadzie Tadeusz Płużański zadeklarował, że jest „głębokim orędownikiem reformy proponowanej przez pana Ministra Antoniego Macierewicza”. Zdaniem historyka reforma jest konieczna, i dla tego dziwi „sytuacja, gdy pan minister Macierewicz chce wprowadzić te zmiany, a prezydent Andrzej Duda je blokuje”. Dodatkowo w sytuacji gdy USA popiera reformę polskiej armii.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego animozje prezydenta Dudy i ministra Macierewicza są sprzeczne z tradycją Armii Krajowej, która połączyła ludzi z wrogich obozów politycznych.

Jan Bodakowski

O opiniach Tadeusza Płużańskiego pisaliśmy w
Tadeusz Płużański – Osoby zhańbione kolaboracją z komunistami zawłaszczyły ruch kombatancki

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here