[VIDEO] Nocna defilada. Próbna przed dzienną. Tegoroczna będzie większa niż w zeszłym roku

Nocna defilada fot. PAP autor: Marcin Obara

Ponad 1500 żołnierzy przemaszerowało w piątek nad ranem Alejami Ujazdowskimi w nocnej próbie przed defiladą, która odbędzie się w Warszawie 15 sierpnia. Przejechało ponad 200 pojazdów, od motocykli po czołgi i samobieżne armatohaubice.

„Na co dzień nas nie widać, ćwiczymy, jesteśmy w garnizonach. Święto Wojska Polskiego to jedna z niewielu okazji, gdy wojsko może wyjść i się zaprezentować. Tego dnia chcemy pokazać jaki mamy sprzęt, jak jesteśmy wyszkoleni, jak pięknie się prezentujemy” – powiedziała ppłk Joanna Klejszmit z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Choć próba – dwukrotny przemarsz i przejazd trasą, przy której zostanie ustawiona trybuna honorowa – rozpoczęła się po północy, widzów nie brakowało. „Fakt, że nocą przychodzą mieszkańcy, by oglądać próbę, to dla nas ogromne wsparcie. Bardzo to lubimy, bo wtedy widzimy, że to wszystko ma sens” – dodała ppłk Klejszmit.

Jak co roku w defiladzie przemaszerują sojusznicy. W tym roku będą wśród nich żołnierze pododdziałów przysłanych przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki. Przemaszerują m. in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni, poczty sztandarowe wystawiło kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Chorwacja, Hiszpania, Niemcy i Ukraina.

Czytaj też: To już otwarta wojna prezydenta z PiS i Macierewiczem. W Święto Wojska Polskiego nie będzie nominacji generalskich

Nocna próba była okazją, by pracować nad utrzymaniem tempa i właściwych odległości między maszerującymi kolumnami i pojazdami. Będzie ich w tym roku ponad 200 – o ok. 50 więcej niż przed rokiem.

Paradę rozpoczną lekkie pojazdy – motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych, samochody terenowe i wozy opancerzone, później przejedzie ciężki sprzęt, w tym pojazdy minowania, czołgi i samobieżna artyleria kołowa i gąsienicowa. Tak jak w zeszłym roku przejadą czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, Rosomaki – także w wersji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta; przedefilują też samobieżne wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej i przeciwlotnicze zestawy Osa.

Czytaj też: W Święto Wojska Polskiego odznaczenie dostanie tylko amerykański generał. Gdzie Polacy?
(PAP)


Standardowa licencja You Tube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here