Kluczowe syryjskie miasto odbite z rąk ISIS. To krok w stronę całkowitego zwycięstwa nad Państwem Islamskim [VIDEO]

Syryjska armia przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych całkowicie wyzwoliła z rąk ISIS miasto Al-Sukhnah, otwierając drogę do oblężonej od dawna twierdzy dżihadystów w Deir ez-Zor – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

As-Sukhnah, wyzwolone w niedzielę było ostatnim większym miastem w prowincji Homs, znajdującym się pod kontrolą Państwa Islamskiego.

Czytaj też: Przerażające nagrania po zamachu bombowym. Nie żyje 15 osób, dziesiątki zostały ranne [VIDEO] 

W trakcie ofensywy zabito wielu bojowników ISIS, zniszczono 3 czołgi oraz przejęto 17 pojazdów uzbrojonych w karabiny maszynowe, 7 samochodów załadowanych ładunkami wybuchowymi, 2 czołgi, a także wiele broni ręcznej.

„Odbicie Al – Sukhnah z rąk ISIS otwiera drogę syryjskim siłom rządowym na zdobycie przewagi i uwolnienie miasta Deir ez-Zor” – powiedział rosyjski minister obrony, Sergei Shoigu.

Zdaniem polityka, zdobycie tego miasta, będącego ważną twierdzą terrorystów na północnym zachodzie Syrii będzie oznaczać ostateczne zwycięstwo nad Państwem Islamskim.

„Dziś możemy powiedzieć, że wszyscy są skoncentrowani i gotowi na starcie z ISIS. Dziś nasze szczególnie istotne cele to, m.in. Deir ez Zor, powiedziałbym, przede wszystkim Deir ez Zor… To niezwykle istotny punkt Eufratu, który mógłby w dużym stopniu, o ile nie całkowicie pozwolić nam zacząć rozmawiać o końcu walki z Państwem Islamskim – powiedział Shoigu

Deir ez-Zor, położony nad brzegiem rzeki Eufrat, na północny wschód od Damaszku oraz lotnisko wojskowe znajdujące się w pobliżu miasta były oblężone przez Daesh od ponad trzech lat. W tym czasie jedzenie i amunicja były dostarczane wyłącznie drogą powietrzną. Obecnie trwa ofensywa sił sprzymierzonych, mająca na celu odbicie miasta z rąk dżihadystów.

 

Czytaj też: Setki tysięcy Syryjczyków wróciło już do swoich domów. Tymczasem dla Merkel nic się nie zmienia

Polityk poinformował także, że w ciągu ostatnich 2 miesięcy terytorium kontrolowane przez siły rządowe powiększyło się o 250 procent.

 

Źródło: rt / tasnimnews

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here