Kolosalne straty polskiego leśnictwa. Trzeba będzie sadzić całe lasy

Las po nawałnicy fot, PAP autor: Dominik Kulaszewicz

6,6 mln m sześc. – na tyle wstępnie oszacowano straty w drewnie powstałe w wyniku nawałnic, które przeszły nad częścią Polski w nocy z piątku na sobotę – wynika z komunikatu Lasów Państwowych.

„Od chwili przejścia nawałnic leśnicy cały czas są obecni w terenie. Nadal trwa szacowanie strat. Jednak już teraz wiadomo, że są one ogromne. Na dziś wiadomo, że ponad 26 tys. ha lasu zniknęło zupełnie, trzeba będzie od nowa go posadzić. Olbrzymie są także straty w drewnie, na razie wyliczono je na ok. 6 mln 600 tys. m sześc.” – podkreślono w komunikacie.

Czytaj też: Wysychają rzeki i płoną lasy. „Lucyfer” nie odpuszcza [FOTO]

Wstępne szacunki – jak czytamy – mówią o ok. 15,2 tys. ha zniszczonego lasu i ok. 2,3 mln m sześc. przewróconych drzew. „Prawie taką miąższość drewna pozyskuje się w ciągu całego roku łącznie we wszystkich nadleśnictwach toruńskiej dyrekcji” – podano w komunikacie.

Szkody – wskazano – mają charakter powierzchniowy (zniszczone są całe drzewostany) oraz pojedynczy (pojedyncze drzewa). Największe straty zanotowano w nadleśnictwach Rytel, Czersk, Runowo, Szubin i Przymuszewo.

„Dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek koordynuje działania jednostek Lasów Państwowych dotkniętych szkodami w Borach Tucholskich. Zniszczeniu uległy także lasy w dwóch innych regionalnych dyrekcjach LP – gdańskiej i poznańskiej” – poinformowano.

Czytaj też: Dramatyczne nagranie po nawałnicy nad Jeziorem Średzkim. „Mam wrażenie, że przeżyliśmy największą burzę w historii” [VIDEO]

Według komunikatu, na terenie RDLP w Gdańsku wichury zniszczyły 100 ha lasów i ok. 300 tys. m sześc. drzew. Na terenie tamtejszej dyrekcji najbardziej ucierpiały lasy w nadleśnictwach Kościerzyna, Lipusz i Cewice.

Jak napisano, w regionalnych dyrekcjach LP dotkniętych klęską już powołano sztaby kryzysowe. W poniedziałek odbędzie się narada zwołana przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podczas której dyrektorzy regionalni przedstawią plan dalszych działań na tych terenach. Dyrektor generalny wyda też decyzję o wprowadzeniu stanu siły wyższej na terenach dotkniętych klęską.

„Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa na wyżej wymienionych obszarach obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia” – podkreślono.

Jak przypomniano w komunikacie, późnym wieczorem 11 sierpnia w wielu regionach Polski przeszły nawałnice. „Niestety, na terenie Nadleśnictwa Rytel (RDLP w Toruniu) śmierć poniosły dwie nastolatki przebywające na obozie harcerskim w Suszku, część uczestników jest rannych. Około 20 dzieci zostało przewiezionych do szpitala w Chojnicach. Cały obóz, na którym przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, już został ewakuowany” – czytamy. (PAP)

4 KOMENTARZE

  1. Być może straty będą mniejsze, gdyż dzięki tym zniszczeniom będzie można odbudować już inną, zdrowszą strukturę lasów. Niestety, drewno pozyskane z wiatrołomów ma niską jakość, gdyż było powalone w trakcie sezonu. Możemy się więc spodziewać w przyszłym roku „okazyjnie tanich mebli”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here