To był najsilniejszy huragan od 38 lat! Zobacz, z jaką prędkością nadeszła śmiercionośna nawałnica [VIDEO]

Przed takim huraganem nie sposób uciec. W czasie nawałnicy, która spustoszyła północny zachód Polski w nocy z piątku na sobotę odnotowano najsilniejszy poryw wiatru od 1979 roku!

Dotąd najsilniejszy odnotowany poryw wiatru w okresie letnim, nie licząc górskich szczytów, miał miejsce w Warszawie. W czerwcu 1979 roku na Okęciu wiatr wiał z prędkością 40 metrów na sekundę. Ten rekord został pobity w czasie nocnej nawałnicy w Elblągu. Wiatr wiał tam z prędkością 42 m/sek, czyli aż 151-152 km/godzinę!

Potężne wichury odnotowano też w innych miejscach kraju. W okolicach Chojnic, gdzie na obozie harcerskim z powodu padających drzew zginęła dwójka dzieci a 20 zostało rannych, wiatr wiał z prędkością 112 km/godz. Obraz zniszczeń jakie miały tam miejsce pokazuje prezentowane video.

Z kolei z Chrząstowo nad Notecią zanotowano porywy wiatru sięgające 36.0 m/s (130 km/godz.), a w Gnieźnie, gdzie powalonych zostało wiele drzew i doszło do zniszczeń w starej części miasta wichura osiągnęła prędkość 34.8 m/s (125 km/godz.)

Oczywiście nie we wszystkich miejscach, przez które przeszły nawałnice, zmierzono prędkość wiatru. Meteorolodzy są przekonani, że w wielu innych porywy wiatru osiągały sięgały również 36-42 m/s.

Czytaj też: Po tragedii na obozie harcerskim ZHR pyta: „Czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć?” Tak! Mogliście! Tysiące ludzi to uczyniło

5 KOMENTARZE

  1. Na duży nagły poryw wiatru to może nic nie pomóc. Ale są rejony w Europie gdzie wiatry typu 120 km/h trafiają się raz na kwartał i dramatu niema mimo że podczas wichury można stracić kilka czapek dziennie i trzeba się trzymać ścian żeby dostać się do sklepu. I nawet domy są tam z dykty i desek ale wykonane z użyciem huriccane ties-ów. Taki szczyt z dykty się nie zwali o wichury jak murowany na cienko z lichej cegły czy gazobetonu. A dachy nie są obite folią na patyczkowych krokiewkach jak w Polsce, tylko są obite solidnym poszyciem z plajłudów na solidnych krokwiach 5 x 20 co 60 cm (zresztą plajłud przeważnie importowany z Polski produkcji Kronopol). A na to się daje grube asphalt shingle z odpornością wiatrową 145 km/h.

    • Tam nie ma problemu bo słabe drzewa tam wcale nie urosły (musiały się dostosować lub zniknąć). Tutaj urosły i zostały poprzewracane na ludzi, samochody, domy.

  2. Polecam wejsc na FB na Września w centrum zainteresowania. Sa tam filmy z dronów. Tutaj juz nie ma parków. Hektary lasów leżą jak zboże. Opowiadając Gnieznie i innych miastach warto spojżeć gdzie sa powazniejsze zniszczenia.

    • Dokładnie. Ale oni wudza tylko Chojnice i Gniezno.
      Sama jestem z Wrześni i to co widzimy po nawałnicy to….. ….. nie mam słów by opisać 😢

  3. Jestem z okolic żnina , tutaj wiatr przewrócił murowane budynki do fundamentów , drzewa wszystkie połamane lub wyrwane , baloty kwadratowe duża kostka ważąca ponad 350kg leciały jak pociski na odległość ponad dwa km przy uderzeniu połamały betonowy słup energetyczny, dachy z domów są pozrywane łącznie z konstrukcją , zostały u niektórych same mury a u niektórych tylko fundamenty. Prędkość ??? Tutaj z odczytów na wiatrakach, cementowni i strażaków mówi się w porywie o grubo ponad 220km/h.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here