Ekspert ostrzega: Korea Północna z dużym arsenałem nuklearnym mogłaby szantażować także Chiny i Rosję

Kim Dzong Un ma problem/ YouTube
Reklama / Advertisement

Jeśli Korea Płn. będzie miała duży program nuklearny, kilkadziesiąt gotowych do odpalenia rakiet, to znaczy, że będzie mogła szantażować nie tylko USA, ale również Chiny i Rosję – powiedział ekspert Klubu Jagiellońskiego dr Michał Kuź.

„Część frustracji administracji w tej chwili bierze się z tego, że czas na rozwiązania militarne lub zdecydowane rozwiązania dyplomatyczne, które sprawiłyby, że Korea Północna wyzbyłaby się arsenału nuklearnego, mógł już minąć” – powiedział dr Michał Kuź.

Zobacz także: Korea Północna, czyli mały kraj z wielkimi ambicjami. Krótka historia gróźb Kimów wobec USA i ich efekty [INFOGRAFIKA]

Prezydent USA Donald Trump napisał w ostatnich dniach na Twitterze między innymi: „Rozwiązania militarne są teraz w pełni gotowe, załadowane i zaryglowane, gdyby Korea Północna miała postąpić niemądrze. Miejmy nadzieję, że (północnokoreański przywódca) Kim Dzong Un znajdzie inną drogę!”.

Ekspert Klubu Jagiellońskiego zauważył, że według amerykańskich służb specjalnych prawdopodobnie już w tej chwili Korea Północna jest w stanie wysyłać rakiety międzykontynentalne zdolne przenosić zminiaturyzowane głowice nuklearne.

„Pesymistyczna wersja jest taka, że Korea Północna ma już około 60 rakiet uzbrojonych w głowice nuklearne. To jest najbardziej pesymistyczne doniesienie, jakie pojawia się w prasie w oparciu o materiały wywiadowcze” – powiedział Kuź. Jego zdaniem w takim wypadku, gdyby Korea Północna odpaliła głowice, to prawdopodobnie amerykańskie systemy antyrakietowe nie byłyby w stanie zatrzymać wszystkich głowic.

„To znaczy, że któreś z dużych miast w regionie (wschodnioazjatyckich sojuszników USA) lub na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych mogłoby przestać istnieć. Na przykład Seul, Tokio, San Francisco” – wyjaśnił Michał Kuź.

Politolog widzi bardzo duże zaniepokojenie działaniami Korei Północnej nawet wśród krajów, które dotąd jej broniły i popierały ją. „Jeśli Korea Północna faktycznie będzie miała duży program nuklearny, kilkadziesiąt gotowych do odpalenia rakiet, to znaczy, że będzie mogła szantażować nie tylko Stany Zjednoczone, ale również Chiny i Rosję” – wyjaśnił, a to jego zdaniem powoduje, że „w regionie narasta poczucie, że dobrze byłoby, żeby ktoś w ten czy inny sposób z reżimem Kima coś zrobił„.

źródło: PAP / Wolność24.pl

Reklama / Advertisement