Morawiecki będzie miał poważny problem. Tak źle nie było od lat

Foto: PAP/Leszek Szymański

Mateusz Morawiecki będzie miał poważny problem, dotyczący budżetu, tegoroczne wpływy ze spółek z udziałem Skarbu Państwa są rekordowo niskie. To zła informacja dla rządu, który postawił na politykę socjalną.

W czwartek do budżetu państwa trafi 32 miliony złotych z tytułu dywidendy wypłaconej przez KGHM, czyli 50 gr za akcję. To trzy razy mniej niż w ubiegłym roku.

W porównaniu do poprzednich lat jest jeszcze gorzej,wcześniej do budżetu państwa wpływało nawet 1,7 miliarda złotych z samego tylko KGHM. W tym roku wpływy z wszystkich spółek nie przyniosą więcej niż 2 miliardy złotych.

Czytaj więcej: Padł światowy rekord biurokracji. Nie uwierzysz, ilu zastępców ma Morawiecki. A to nie koniec

Podobnie źle jest w przypadku PKO BP, Tauronu, JSW i PKP Cargo. Cierpi na tym nie tylko budżet państwa (z wolnościowego punktu widzenia można uznać, że im mniej pieniędzy w budżecie tym lepiej), ale także tysiące posiadaczy akcji tych firm. Wszystkie z nich po raz ostatni wypłaciły dywidendę inwestorom w 2015 roku, w tym roku mogą oni liczyć na okrągłe zero złotych.

Po raz ostatni wpływy do budżetu państwa z tytułu dywidend były niższe niż 2 miliardy złotych w 2009 roku, w tym roku sytuacja się powtórzy. Nie jest jednak tak, że wszystkie spółki wpłacają mniej. Wyższe wpłaty odnotowano m.in z PGNiG, PKN Orlen i Lotosu.

Warto przeczytać: Morawiecki się wygadał i niechcący zdradził swoje plany. Fatalne wiadomości dla Polaków na drugą połowę roku. Tak źle jeszcze nie było

Źródło: money.pl/wolnosc24.pl