Tak marnuje się pieniądze podatników. Kolejne miliardy dla NFZ na likwidację kolejek do lekarzy. A one i tak będą

Kolejki do lekarza/PAP

Dodatkowe pieniądze jeszcze w tym roku zasilą budżet NFZ. Pacjenci mają szybciej przechodzić specjalistyczne badania i zabiegi – informuje w czwartkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”.<

„DGP” dotarł do projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Przewiduje on, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone ma wyposażenie placówek w nowy sprzęt.

W sumie do NFZ mają trafić prawie 3 mld złotych z kieszeni podatników. To pierwszy raz, jak zauważa gazeta, gdy budżet tak otwarcie i hojnie dołoży do leczenia. Co więcej, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem już w tym lub przyszłym tygodniu.

Czytaj też: Trump obiecuje klasie średniej niższe podatki. „Mamy jedną na pokolenie szansę, aby przeprowadzić prawdziwą reformę podatków dla wszystkich ciężko pracujących Amerykanów”

Ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali. Dodatkowe miliardy mają zwiększyć liczbę świadczeń, zwłaszcza tych, do których kolejki są absurdalnie długie. Chodzi m.in. o badania rezonansem magnetycznym, tomografie, operacje zaćmy i wszczepianie endoprotez.

W niektórych regionach pacjenci muszą czekać na te zabiegi nawet po kilka lat. Z dodatkowych środków mają też być zakupione dentobusy (mobilne gabinety dla dzieci i młodzieży), a także aparatura dla szpitali.

Nie miejmy jednak złudzeń – NFZ jest w stanie zmarnować każde pieniądze. Likwidacja kolejek będzie możliwa dopiero wtedy, gdy najpierw zostanie zlikwidowany sam fundusz.

Przeczytaj też: Posypały się gromy na Jacka Międlara. To był genialny trolling czy przestraszył się reakcji? [FOTO]

DGP/PAP/Wolność24

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here