Leszek Żebrowski: „Nie byłem tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa” [VIDEO]

Leszek Żebrowski fot Jan Bodakowski

Oskarżany o współprace z Służbą Bezpieczeństwa Leszek Żebrowski stwierdził, że nie był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Facebookowy profil „Ziemia Przemyska” opublikował wideo zapis spotkania z oskarżanym historykiem w Muzeum Przemyskim.

Pracownik muzeum dr Grzegorz Szopa zadał Leszkowi Żebrowskiemu pytanie o jego rzekomą współprace z Służbą Bezpieczeństwa – Muzeum dostało anonimy oskarżające historyka o współprace z SB.

Odpowiadając na pytanie Leszek Żebrowski stwierdził, że nie był tajnym współpracownikiem SB, nie jest i nie będzie współpracownikiem obecnie działających krajowych lub zagranicznych tajnych służb. Oskarżenia wobec historyka opierają się na opublikowanej w internecie teczce z archiwaliami SB TW „Leszka”.

W związku z oskarżeniami Leszek Żebrowski zwrócił się do sądu z wnioskiem o autolustracje. Sprawa jest w sądzie karnym w warszawskim sądzie, co powoduje, że historyk nie może ujawnić wszystkich szczegółów. Zawarte w teczce, będącej podstawą do oskarżeń historyka o współprace z SB, dane dotyczące rodziców i najbliższej rodziny TW „Leszka” są sprzeczne z danymi rodziców i najbliższej rodziny Leszka Żebrowskiego. Nie zgadzają się też dane personalne i życiorys TW „Leszka” z danymi personalnymi i życiorysem Leszka Żebrowskiego.

Ojciec TW „Leszka” jest przedstawiany w teczce TW „Leszka” jako żołnierz brygady Wilka, sędzia z okresu PRL, podczas gdy brygada taka nie istniała, a ojciec Leszka Żebrowskiego był więźniem politycznym a nie sędzią w okresie PRL,

Dla historyków znających metody pracy i archiwizacji SB jest oczywiste, że materiały z teczki TW „Leszka” są antydatowane i wytworzone w 1989 roku, więc nie obrazują współpracy TW z SB. Są one dość niechlujne, bo zawierają dużo wewnętrznych niezgodności i pomyłek. Teczka zawiera informacje, że oficer prowadzący TW Leszka, nie był nigdy operacyjnie kontrolowany przez swoich przełożonych, bo miał parasol ochronny, był synem wysoko postawionego i prowadzonego przez sowietów funkcjonariusza SB.

Informacje zawarte w teczce TW Leszka są zapisane w sposób urągający praktyce dokumentacji SB, nie zawierają podstawowych wymaganych szczegółów. W opinii SB TW „Leszek” był bezużyteczny.

Leszek Żebrowski w PRL działał w kilku środowiskach opozycyjnych, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitet Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu Wojciecha Ziembińskiego, Unia Nowoczesnego Humanizmu

Leszek Żebrowski ujawnił sprawę w artykule prasowym 1997 roku. Oskarżenia wobec Leszka Żebrowskiego są ferowane, według historyka, między innymi przez Wojciecha Olszańskiego aktora występującego pod pseudonimem artystycznym Aleksandr Jabłonowski.

Jan Bodakowski

LESZEK ŻEBROWSKI W PRZEMYŚLU – NSZ A KWESTIA UKRAIŃSKA

Spotkanie z Leszek Żebrowski zaczęło się od odpowiedzi na pytanie postawione na samym początku przez dr Grzegorza Szopę, pracownika działu historycznego Muzeum. Z powodów technicznych jesteśmy zmuszeni zaprezentowac niestety tylko fragment znakomitego wystąpienia naszego prelegenta. Trwają prace nad odzyskaniem zapisu dźwiękowego bowiem warto jej posłuchać. Cała prelekcja była arcyciekawa i pojawiły się w jej trakcie nowe rzeczy. Zobaczcie i posłuchajcie sami…

Opublikowany przez Ziemia Przemyska na 3 września 2017

O Leszku Żebrowskim pisaliśmy w
„To wy! Lachy! Wszystkiemu jesteście winni!” Leszek Żebrowski o Ukraińcach i o wolnym rynku [VIDEO]

6 KOMENTARZE

  1. Ujawnić wszystkich agentów. Niestety Lech Kaczyński skompromitował lustrację swoimi szkodliwymi poprawkami do ustawy. A kiedyś sprawę spaprał Macierewicz.
    Ale uważam, że archiwa należy otworzyć, bez żadnych konsekwencji dla sprawców. Najwyżej ktoś kogoś w pysk strzeli.

  2. Wałęsa też mówi że nie był TW . , chyba powinni te archiwa otworzyć, najwyżej niektórzy dowiedzą się kto na nich donosił różne rewelacje.

  3. Jak ktoś tak jak Pan Leszek mówi coś nie wygodnego dla władzy, a chodzi mi o władzę poprzednią to robi się z niego agenta bezpieki. A durnowaci ludzie przeczytają nagłówek w gazecie albo na twisterze i uważają, że już wiedzą wszystko.

  4. Ludzie zobaczcie co Pan Żebrowski robi jako Polak broni naszego kraju udzielając wywiadów, pisząc książki, felietony. Publicznie mówi o tym, że żyliśmy w jakiejś matni. Bada wiele wątków tak jak prof. Chodakiewicz odnośnie Jedwabne i ogólnie żydów w Polsce. Docieka prawdy, a nie tak jak ci fałszywi Polacy, co ciągną stronę Rosjan i Niemców. Moi dziadkowie – jeden walczył w partyzantce, drugi również i dodatkowo był w obozie Dachau i jak słyszę, że Niemcy są naszymi przyjaciółmi to nie powiem co myślę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here