Fatalne prognozy dla USA. Huragan Irma może uderzyć we Florydę z dużo większą siłą niż zakładano. Kolejne ofiary śmiertelne na Karaibach

Huragan Irma sieje spustoszenie na Karaibach. Może być groźniejszy dla Florydy niż zakładano. Foto: windy.com
Huragan Irma sieje spustoszenie na Karaibach. Może być groźniejszy dla Florydy niż zakładano. Foto: windy.com

Huragan Irma sieje spustoszenie na Karaibach i przynosi kolejne ofiary śmiertelne. Prognozy dla Florydy nie są optymistyczne. Irma może uderzyć w wybrzeże USA jako najsilniejszy huragan piątej kategorii.

Huragan Irma znajduje się obecnie na północ od Haiti. Oko cyklonu przemieszczającego się z prędkością około 20 km na godzinę przechodzi aktualnie kilkadziesiąt kilometrów na północ od wyspy Inagua.

„Nuklearna Irma”. Wyspa Barbuda nie nadaje się do zamieszkania. Służby ostrzegają: „To dopiero początek” [VIDEO]

Irma porusza się w kierunku północno-zachodnim najwyraźniej celując w południowe wybrzeża Florydy. Na trasie żywiołu znajduje się kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp Bahamów oraz Kuba, którą huragan dotknie od północy.

Cały czas utrzymuje się prędkość wiatru na poziomie 270 km/h z większymi porywami. Irma na piąty, najwyższy stopień w skali Saffira-Simpsona.

Najnowsze prognozy amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów mówią, że uderzenie we Florydę będzie silniejsze od zakładanego. Irma może dotrzeć do Miami jako huragan piątej kategorii a nie jak myślano wcześniej czwartej.

Huragan ma dotrzeć do południowej Florydy w niedzielny poranek czasu Polskiego.

Trwa ewakuacja południowej Florydy zarządzona przez gubernatora Ricka Scotta. Do poniedziałku będą zamknięte wszystkie szkoły i uniwersytety w całym stanie a ich budynki zostały przeznaczone na miejsca ewakuacji i doraźnej pomocy ewentualnym poszkodowanym.

Zobacz też: Co by się stało, gdyby huragan Irma uderzył w Polskę? Obraz na tym zdjęciu poraża

Irma dotychczas zabiła na karaibskich Wyspach Zawietrznych co najmniej 14 osób i wyrządziła olbrzymie zniszczenia. Najbardziej spustoszone zostały wyspy Saint Martin/Sint Maarten, Barbuda oraz brytyjskie i amerykańskie Wyspy Dziewicze. Żywioł wyrządził też poważne zniszczenie w Dominikanie i Haiti.

Huragan Irma. Zdjęcie satelitarne. Foto: NOAA
Huragan Irma. Zdjęcie satelitarne. Foto: NOAA

Źródła: PAP/NOAA/wolnosc24.pl